Řecko, Španělsko, Bulharsko, země letošního léta

16. února 2017 13:40 / Aktualizováno 19. února 2017 13:50

O dovolené na jihu Evropy je velký zájem, ale lidé kupují i zájezdy do Egypta. České cestovky se tam o kapacitu přetahují s těmi z Německa a Velké Británie. Turecko je zatím na chvostu zájmu.

Foto: archiv autora Řecké ostrovy opět lákají, z migrantů už zřejmě Evropané obavy nemají. Dříve populární Lesbos (na snímku) se však zatím migračního stigmatu nezbavil.

Obě české asociace cestovních kanceláří se shodují v tom, že oproti loňskému roku je vyšší zájem o pobyty v zahraničí. Zůstává přitom v platnosti, že lidí upřednostňují dovolené v zemích vnímaných jako bezpečné. To znamená v Řecku, Španělsku a Bulharsku. „Poptávku táhne Kréta, Rhodos a Kos,“ přibližuje zájem o Řecko Stanislav Zíma z Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Z jeho slov je tak zřejmé, že lidé již nemají obavy z proudu migrantů, který přes řecké ostrovy směřoval v roce 2015 a ani v loňském roce úplně neustal. Ze tří uvedených ostrovů se to týkalo především Kosu.

Výhodou Řecka, které je zatím jasnou jedničkou v zájmu turistů napříč Evropou je to, že ceny tam zůstaly zhruba na stejný úrovni jako loni. Naopak ve Španělsku se zvýšily. Podle informací z cestovních kanceláří, které přinesl portál iDnes, mají velké české cestovky CK Blue style a Exim tours v Řecku vyprodanou kapacitu z 35 respektive 65 procent. Exim tours podle portálu má již prodaných 68 procent dovolených ve Španělsku a 50 procent v Bulharsku. Rychlý úbytek zatím dostatečných kapacit potvrzuje také CK Fischer. S tím, že by české kanceláře mohly operativně získat ve zmíněných zemích další volná místa, příliš počítat nejde, protože jen němečtí touroperátoři podle Stanislava Zímy od začátku roku zvýšili své objednávky a přidali na sezonu více než 250 leteckých spojení. A jim Češi v kupní síle konkurovat nemohou.

„Cestovní kanceláře zaznamenávají velký návrat rodinné dovolené do Egypta a Tuniska, který začal už loni na podzim,“ uvádí další informaci Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

„Egypt pro Evropany loni zaznamenal od léta 2016 výrazný návrat a sezóna 2017 vypadá pro tamní hoteliéry velmi slibně,“ potvrzuje Stanislav Zíma z ACKČR. „Naopak s rezervacemi Turecka a Tuniska západní turisté vyčkávají a budou je nakupovat až v období blíže hlavní sezóně. Češi jsou v tomto směru odvážnější a zvláště kvalitní hotely si vybírají již nyní,“ nesouhlasí úplně Zíma. Ten také předpokládá, že zájem o Turecko poroste úměrně s tím, jak se budou vyprodávat ostatní destinace.

O trendu návratu českých turistů do Egypta jsme informovali již na začátku ledna zde.

(res)

Vytisknout