Češi se přestali kvůli dovolené zadlužovat

26. září 2016 19:43 / Aktualizováno 26. září 2016 19:51

Podle zářijového průzkumu jen jedno procento Čechů letos financovalo dovolenou úvěrem. Potvrdilo se také, že bezpečnost byla důležitým faktorem při výběru destinace pro většinu lidí.

Foto: www.pixabay.com Krásné scenérie a klid najdete nejen u moře. Téměř polovina Čechů strávila dovolenou v tuzemsku, nebo na Slovensku.

S cestovní kanceláří jela na dovolenou jen pětina obyvatel České republiky. Téměř polovina lidí (48 procent) přitom zůstala na dovolené v tuzemsku, případně na Slovensku. Dalších 28 procent cíleně necestovalo do zemí, které jsou vnímané jako nebezpečné. Z ještě loni tradičních destinací to byla především turecká riviéra a egyptská Hurghada. Jen 24 procent turistů nebralo při plánování dovolené ohled na bezpečnostní situaci. Vyplývá to z průzkumu Equa bank, který proběhl na začátku září. Podle jeho výsledků ovlivnila bezpečnost uvažované lokality rozhodování osmi z deseti tuzemců.

Bezmála dvě třetiny Čechů již mají letošní dovolenou za sebou. Čtvrtina jich však v tomto roce dovolenou neplánuje vůbec. Může za to nedostatek peněz nebo nedostatek času.

Ti, kteří dovolenou již absolvovali, za ni v průmětu zaplatili 14 900 korun. To je stejná částka, jako loni. Více než polovina lidí (56 procent), přitom jela na dovolenou ve vlastní režii, případně jeli společně se známými. To učinilo 17 procent lidí.

S cestovní kanceláří jela jen pětina Čechů. Pouhých devět procent lidí využilo koupi zájezdu na poslední chvíli.

„Šest z deseti Čechů spořilo na dovolenou pravidelně v průběhu celého roku, zhruba třetina pak hradila dovolenou z jedné výplaty. Je také patrné, že Češi jsou v zadlužování stále zodpovědnější.  Dovolenou na úvěr si pořizuje jen malé procento Čechů. Většina z nich využívá úvěry na zboží dlouhodobé spotřeby, což považujeme za rozumné a zodpovědné,“ říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank. 

Nejčastěji trvala dovolená letos dovolená týden (31 procent), pětina lidí si dopřála 10 či 14 dnů. Více než dva týdny si dopřejí pouhá tři procenta dovolenkářů. Naopak čtvrtina nemá dovolenou delší než pět dnů. Celých 64 procent Čechů má však v plánu letos ještě jednu dovolenou.

Obecně se však za rozumnou délku dovolené považují dva týdny. Jen při nich zbude dost času na skutečnou regeneraci.

(res)

Vytisknout