TISKOVÁ ZPRÁVA: Čtvrtina Čechů zůstává kvůli bezpečnosti raději doma

27. června 2016 11:39

Nervozitu mezi české turisty vnáší terorizmus, ale třeba i strach ze špatného počasí. Jako nejméně bezpečné země označují Egypt, Turecko a Řecko.

Průzkum, který pro pojišťovnu Direct realizoval STEM/MARK, přinesl celou řadu překvapivých zjištění  o letních zahraničních dovolených. Češi podle něj částečně mění své zvyky. Zatímco africké země a s nimi Francie kvůli obavám z terorizmu mizí z jejich hledáčku, stoupá zájem o Španělsko. O cestovním pojištění si lidé myslí, že následky terorizmu nekryje.

Podepisuje se bezpečnostní situace ve světě na tom, jak Češi přemýšlejí o své letní dovolené? Paralyzují obavy turisty? Chystají se Češi na zahraniční cesty?

Kam na dovolenou?
Letní dovolenou za českými hranicemi si letos dopřeje 16 procent Čechů, podobně jako 17 procent plánuje, že odpočinkový čas stráví jak doma, tak také v zahraničí. Téměř třetina lidí však zůstane na dovolenou výhradně v České republice.

Z těch, kteří plánují vyjet za hranice, nejvíce lidí zamíří do Chorvatska (22,7 %), následuje Slovensko (17,2 %), Itálie (14,7 %), Španělsko (14,1 %) a pětici uzavírá Řecko (11,7 %). Dáme-li do souvislosti, kam Češi vyrazili na dovolenou loni, dramaticky se letošní plány neliší – mezi nejoblíbenějšími destinacemi zůstává Chorvatsko a Slovensko. Renezanci zřejmě zažije Španělsko, kam loni vyjelo 132 tisíc Čechů, což co do četnosti odpovídalo až devátému místu. Jako nejméně oblíbené cíle dovolené se měsíc před letními prázdninami jevily Turecko, Tunis, Maroko, Egypt a také Francie.

Teror, počasí, migranti
Obavy z vlastní bezpečnosti a bezpečí blízkých měly vliv na rozhodování přes polovinu Čechů. Radikálně přitom situaci řeší 26 procent dotazovaných, když kvůli tomu stráví dovolenou v Česku. Přes 40 procent turistů tvrdí, že strach o svoji bezpečnost nemají. Jen pět procent oslovených potvrdilo, že vyjedou i do země, kterou nepovažují za bezpečnou.

Čeho se Češi na dovolené nejvíce obávají? V odpovědích jednoznačně rezonují aktuální témata. Na prvním místě jsou to teroristické útoky, zmínilo je 44 procent oslovených. O tři procenta méně má strach z toho, že se dovolená nevydaří kvůli špatnému počasí. Obavy vzbuzuje také kontakt s uprchlíky, jako bezpečnostní problém jej vnímá 30 procent respondentů.

Cestovní pojištění
Jak ukázal průzkum, Češi při zahraniční cestě do nebezpečných zemí považují krytí teroristických útoků v 82 procent za rozhodně důležité. Z průzkumu přitom vyplynulo, že Češi jsou k přístupu pojišťoven spíše skeptičtí. Přes polovinu z nich totiž očekává, že cestovní pojištění následky teroristických útoků nekryje. Direct přitom myslí i na tyto případy a o pojištění se v takových případech postará. V rámci všech variant cestovního pojištění jsou následky teroristických útoků automaticky kryté.

Průzkum provedla v posledním květnovém týdnu společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku 509 respondentů ve věkové skupině 15–59 let.

 

Vytisknout