Potvrzeno. V Evropě bude v létě tlačenice

19. února 2016 13:22

Tunis, Egypt i Turecko si letos mohou škrtnout značnou část příjmů z turistického ruchu. Cestovní kanceláře potvrzují velký nárůst zájmu o evropské destinace. Zájezdů „last minute“ bude málo.

Foto: Jan Bělovský V Chorvatsku, Řecku, Bulharsku či Španělsku si hoteliéři mnou ruce. Jejich kapacity jsou na dračku. Na bezpečnostní situaci ve středomořských islámských zemích vydělají Evropané.

Zájem Evropanů o dovolenou v severní Africe letos podstatně opadl. Hlavními poraženými budou Egypt a Tunisko (kde je od listopadu 2015 výjimečný stav), ale odliv turistů se dotkne i zatím klidného Maroka. Dlouhodobě neklidného Alžírsko je na varovném seznamu zemí ministerstva zahraničí a nepatří k hojně navštěvovaným zemím. Tím spíš se do něj turisté nepohrnou nyní.

Důvodem, proč se turisté napříč Evropou soustřeďují na destinace v Evropě je bezpečnost. A tu valná většina Evropanů na severu Afriky necítí. Je už jisté, že potíže bude mít i Turecko. Podle serveru E15.cz o tom vypovídají o tom zprávy českých cestovních kanceláří, že již nyní jim tamní hotely nabízejí zhruba desetiprocentní slevy.

„Čeští turisté se už od loňského roku v menší míře zajímají o zájezdy do Egypta, Tuniska nebo třeba Maroka. Domníváme se, že hlavním důvodem nižšího zájmu o severoafrické destinace jsou právě teroristické útoky z loňského roku,“ potvrdila pro Rozhlas.cz Kateřina Petříčková z Asociace cestovních kanceláří a agentur. 

Znamená to, že celkově miliony Evropanů, kteří by jinak jeli do severní Afriky, budou hledat místo v letovisku v Řecku, Španělsku, Itálii a samozřejmě Bulharsku. Další miliony dodá Rusko, protože jeho turisté opustili po atentátu na ruské letadlo Egypt (jejich aerolinky tam nesmí létat k Rudému moři) a Turecko jim po sestřelení stíhačky zakázal přímo Putin. V Turecku přitom bylo loni 3,3 milionu a v Egyptě tři miliony Rusů.

A tlačenice o kapacitu hotelů se již projevuje. „Někteří řečtí hoteliéři už poslali emaily o zastavení prodejů v květnu a červnu z důvodu naplnění kapacity," řekl Deníku.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. „Nejvíce naplněné jsou nyní kapacity na Krétě, Rhodosu, v okolí španělské Malagy a pak na ostrovech Malorka, Ibiza a na Kanárských ostrovech," doplnil Deníku.cz místopředseda ACK Zdeněk Kříž.

V Řecku je zatím menší zájem jen o ostrovy, přes které vedou trasy nelegálních migrantů, tedy hlavně Lesbos, Kos a Samos, jež leží na dohled od Turecka. To také mohou být jedny z mála přímořských destinací, do kterých bude letos možné pořídit zájezd „na poslední chvíli“. Jinde by mělo být vyprodáno.

(res)

Vytisknout