Jak moc se kvůli teroristům změní cíle turistů?

20. ledna 2016 19:58

Vše zatím nasvědčuje tomu, že islámští teroristé uškodí nejvíc islámským zemím, které kvůli nim přijdou o západní turisty a jejich peníze. Země, které naopak vydělají, budou pro leckoho překvapením.

Foto: archiv autora Bezpečí je to, co lidé chtějí od místa, kam pojedou na dovolenou. Takže kdo má bezpečí, bude mít i turisty.

Přesun zájmu turistů do zemí vnímaných jako bezpečné se zdá být zcela jednoznačný. Egypt a Tunisko jsou jednoznačně země, na které terorismus dopadl nejhůře. Pro obě země je turismus významným odvětvím, například v Egyptě je na příjmech z něj závislá asi pětina obyvatel. V Tunisku, kde turismus tvoří sedm procent HDP, v září odhadovali ztráty způsobené odlivem turistů po tamních útocích na půl miliardy dolarů.  

Dalším poraženým je další muslimská země, tentokrát Turecko. Jeho letoviska praskala ve švech ještě loni v létě, ovšem letos musí tamní podnikatelé rovnou odepsat příjmy, které inkasovali od Rusů. Těch do země loni přijelo více než tří miliony. Letos to mají zakázané. Kdo je nahradí, není jasné, protože Turecko rychle ztrácí kredit klidné a k Evropanům přátelské země. Bombové útoky, šarvátky s Kurdy na jihovýchodě země, migranti proudící přes Turecko do Evropy, nakupování ropy od teroristů, nic z toho nepodporuje image země jako turistického ráje.

Evropané svůj zájem z těchto zemí přesouvají do Bulharska, Španělska a Řecka, tam samozřejmě hlavně mimo trasy migrantů. Řekové již dokonce zahrnuli zvýšení příjmů z turistického ruchu do odhadu svého hospodářského v letošním roce. Server České noviny napsal, že  tamní financí Jorgos Stathakis považuje letošní zvýšení zájmu o návštěvu jeho země za jeden ze tří hlavních zdrojů letos očekávaného hospodářského oživení.

Zcela překvapivým novým cílem evropských turistů by se však, podle serveru Novinky.cz, mohlo stát Německo a šance má i Polsko, ba možná i Litva, Lotyšsko a Estonsko. Německo má však ze všech uvedených zemí nejvýhodnější polohu, nejrozvinutější infrastrukturu a také zřejmě nejvyšší kredit. A Balt je prý v posledních letech překvapivě teplý. Kromě moře může nabídnout Německo i rozsáhlou jezerní oblast v Meklenbursku. Poláci zase mohou lákat kromě Baltu na svá Mazurská jezera. Ve svůj podíl z přesunu turistů doufají i Maďaři s Balatonem a termálními lázněmi. Je možné, že dojde i na zvýšení zájmu o Rumunsko a Albánii.

(res)

Vytisknout