Zůstane Istanbul lákadlem pro turisty?

13. ledna 2016 00:01

Od začátku prosince zahynulo při třech atentátech v Istanbulu 11 lidí a dalších 20 bylo zraněno. Odradí to turisty od „eurovíkendů“? Bude Turecko zlevňovat?

Foto: archiv autora Na špatné bezpečnostní situaci destinací v islámských zemích letos má vydělat nejvíc Bulharsko, Řecko a Španělsko.

Za kolik se budou letos nakonec prodávat pobyty a prodloužené víkendy v Turecku? To samozřejmě nikdo neví, ale zatím je možné očekávat, že ceny tam půjdou dolů. Možná ještě víc, než se čekalo na podzim, po zákazu zájezdů do této země pro ruské cestovní kanceláře.  

Město samo evidentně přitahuje teroristy, protože od začátku loňského prosince v něm došlo již ke třem atentátům. K jednomu z nich došlo přitom na mezinárodním letišti. To městu, hojně vyhledávaným příznivci prodloužených eurovíkendů na atraktivitě nemůže přidat.  Tím spíš, že německá vláda (česká také) již doporučila svým turistům vyhýbat se důsledně všem místům s větší koncentrací lidí. Tedy například památkám. A výhled na atentát nemůže příliš lákat ani ostatní turisty, kteří v sezoně do Istanbulu zajíždějí na jednodenní výlety z letovisek.

Východ a jihovýchod země je současně dějištěm operací proti kurdské menšině a zároveň do této oblasti stále mají celkem snadný přístup islámští teroristé ze Sýrie a Iráku. Přes zemi k tomu ještě stále proudí migranti. Zkrátka „ideální“ místo na dovolenou. I když je fakt, že turecká letoviska při Středozemním moři zatím nikdo nenapadl.

V každém případě se však zdá, že lidé si již Turecko vyřazují ze seznamu bezpečných zemí. Minimálně Češi. Podle údajů největšího českého prodejce zájezdů, agentury Invia se prodej zájezdů do této země oproti loňsku propadl o více než polovinu. Podle údajů, které přinesl iDnes.cz prodala loni Invia 15 procent zájezdů „first minute“ právě do Turecka. Na rok 2016 je to zatím jen šest procent…

Je samozřejmě velmi pravděpodobné, že podobný trend se projeví i v dalších státech Evropy. A v každém případě je jasné, že do Turecka letos nezamíří asi 3,3 milionu Rusů. Jejich cestovky tam nesmí jezdit. Oboje dohromady se na turistice významně projeví.

Dá se tedy předpokládat, že ten kdo nad nějakým tím atentátem neuvažuje, bude mít jasnou volbu. Turecko totiž prostě letos nebude moci být drahé. Čím se řadí vedle Egypta a Tuniska, které také lidé přestali považovat za bezpečné země.

(res)

Vytisknout