NAPSALI JINDE: Last minute? Hlavně do severní Afriky

5. ledna 2016 23:09

Do tradičních evropských destinací ubude zájezdů last minute. Shodují se na tom manažeři českých cestovních kanceláří. Potvrzují tak i výhledy pro letošní rok, o kterých Krachy cestovek průběžně informují již od loňského listopadu.

Foto: Archiv autora Přesun turistického zájmu z Afriky do Evropy třeba nakonec přinese zisk i ostrovu Lesbos, negativně zasaženému ilegální migrací z Turecka.

Odklon od afrických letovisek a velký zájem o země vnímané jako bezpečné. Potvrzují to výsledky ankety mezi cestovními kancelářemi, jejíž výsledky přinesla ČTK na serveru České noviny.  Podle názorů zástupců pětice velkých českých cestovek (Fischer,Blue Style, Alexandria, Čedok, Exim tours) se současná bezpečnostní situace projeví obecným přesunem turistů – tedy nejen českých – ze severoafrických letovisek v Egyptě a Tunisku do těch evropských, protože jsou vnímané jako bezpečné.

Velkou skupinu nových rekreantů budou, nejen v těchto zemích, představovat Rusové, kteří opustili Egypt (loni 3,3 milionu) a Turecko (loni tři miliony) a Němci, kteří mají výrazně omezené možnosti návštěvy Egypta. K nim přibudou i všichni ti, kteří ve prospěch starého kontinentu opustí nebezpečný Egypt a Tunis. Tento přesun již je, například podle CK Fischer, jasně patrný u rodin s dětmi, uvádějí České noviny..

Právě přesun turistických priorit a příchod nových zájemců bude zároveň znamenat, že podstatně ubude zájezdů na poslední chvíli a to především do Bulharska, ale i do Itálie a Španělska a také na řecké ostrovy. Naopak do Egypta a Tuniska by měla být nabídka těchto pobytů bohatá, jak se domnívá třeba Čedok.

Popsané změny turistického trhu velmi pravděpodobně přinesou i nepříjemný efekt. Tím bude růst cen v bezpečných a tedy žádaných destinacích. „Enormní tlak na růst cen hotelů“ v Řecku, Bulharsku a Španělsku očekávají například v CK Alexandria.

(res)

Vytisknout