Slevy mají zvrátit obavy zákazníků o bezpečnost

31. prosince 2015 13:50

Cestovní kanceláře nabízejí až do konce ledna výrazné slevy na zájezdy „first minute“. První lednové výplaty by měly výrazně pozvednout jejich prodej, který poklesl po útocích v Paříži. Podpořit to mají i nízké zálohy.

Foto: Archiv autora Španělské Kanárské ostrovy turisté vnímají jako bezpečnou destinaci.

Na nejisté bezpečnostní situaci, spojené s islámským terorismem, mohou profitovat zákazníci cestovních kanceláří. Samozřejmě jen v případě, že jim samotným se teroristický útok vyhne. Ovšem s černým humorem by to profit byl stále, protože by se dalo říct „ještě, že za ten zájezd nedali majlant, protože ho koupili na first minute“. Cestovní kanceláře totiž nabízejí do konce ledna zajímavé slevy, vybírají nízké zálohy a některé k tomu přidaly i možnost změny destinace týden před odletem, jako například CK Fischer.

Zajímavé je, že na prodej zájezdů „first minute“ existují mezi zástupci českých cestovek dva názory. Jeden tvrdí, že teroristické útoky snížily zájem zájezdy kupované s velkým časovým předstihem (například CK Blue style a CK FischeriDnes.cz). Druhý názor, který prezentovaly například Čedok a Exim tours na Radiožurnálu, tvrdí, že naopak poklesl počet prodaných zájezdů „last minute“, protože lidé nakupují víc zájezdů s předstihem či přímo ve „first minute“. Čedoku se prodej first minute zvýšil o pětinu.

Cestovní kanceláře však podle českých médií shodně potvrzují úbytek zájemců o Egypt a Tunisko a z něj plynoucí pokles tamních cen (Krachycestovek.cz o tom průběžně informovaly). Menší zájem by měl být již také o Turecko. Nižší ceny pobytů v Tunisku a Egyptě a jejich případný další pokles, stejně jako případné snížení cen v Turecku (především kvůli výpadku ruských turistů, psali jsme zde) můžou, podle zástupců českých cestovek, přilákat ještě značné množství zájemců. Přeci jen, nízká cena je konkrétní hodnota, kdežto nebezpečí terorismu leckdo vnímá jako cosi abstraktního.    

V každém případě stoupá zájem o jiné, než tradiční severoafrické destinace. Jako bezpečné se prodejů evropským zákazníkům jeví zejména Bulharsko, Španělsko a Řecko. Cestovní kanceláře tak zařazují do nabídky i země, jež byly dosud mimo turistický zájem, v Evropě například Albánii a Černou Horu.   

(res)

Vytisknout