Desetitísíce Čechů tráví svátky u moře

30. prosince 2015 15:15

Alespoň část zimy stráví na tropických plážích asi 150 tisíc obyvatel České republiky, na 30 tisíc pak přímo na Vánoce a Silvestra. Počet těch, kteří svátky tráví v exotickém prostředí, vzrostl oproti loňsku o přibližně dvacet procent.

Foto: Archiv autora Vánoce s výhledem na palmy letos přilákaly podstatně víc Čechů, než vloni.

Podle údajů Student agency, největšího českého prodejce letenek i zájezdů, se zvýšil prodej zájezdů na svátky o zhruba 13 procent. O dalších 10 procent vzrostl počet těch, kteří si na tuto dobu koupili jen letenky a pobyt si zajišťují sami. Nejčastějšími turisty jsou v tomto období páry do 35 let a pak dvojice, kterým již odrostly děti. Informuje o tom například server Tyden.cz.

Jedním z důvodů, zvýšeného zájmu o dovolenou „přes svátky“ je pravděpodobně i to, že letos na desetidenní pobyt bylo potřeba jen čtyř dnů dovolené, upozornil server. Příští rok, kdy prakticky celé svátky připadají na víkendy, se tak může zájem propadnout. V každém případě se letos cestovním kancelářím podařilo prodat valnou většinu vánočních pobytů u moře.

Na prvních místech zájmu jsou v zimě země jako Spojené arabské emiráty, Thajsko, Kapverdské ostrovy, Kuba, Dominikánská republika, Srí Lanka, Maledivy a Seychely, případně Miami, Nová Zéland a dokonce i Kanada, jež z představy o dovolené v teple podstatně vybočuje.

Jestliže do exotických míst se vydalo více Čechů než loni, zájem o vyhlášené evropské destinace stagnoval, případně poklesl. V jejich neprospěch vzrostla návštěvnost netypických míst, jako je Lisabon, Barcelona či pobaltské země.

Ti, kteří by chtěli v této zimě ještě navštívit teplé kraje, nemusí spoléhat jen na výše uvedená místa a další turisticky známé oblasti, jako je například Zanzibar v Indickém oceánu. V nabídce tuzemských cestovních kanceláří se objevily novinky, jež mohou leckoho lákat. Například africký Senegal s hlavním městem Dakar, jež bývalo cílem proslulé rallye Paříž-Dakar, nebo středoamerická Panama se svým legendárním průplavem spojujícím Tichý a Atlantický oceán.  

(res)

Vytisknout