Spojité nádoby: Ruské „cestovky“ a egyptské hotely

22. prosince 2015 11:01

Od té doby, co Rusové vyklidili – po pádu letadla s ruskými turisty – egyptská letoviska u Rudého moře, je podnikání v cestovním ruchu v obou zemích velká loterie. Krachují cestovní kanceláře, hotely i obchody se bojí o budoucnost. Může to něco přinést Čechům?

Foto: Lufthansa V Egyptě nyní chybí turisté z Ruska, Velké Británie a Německa. Turismus přitom živí pětinu Egypťanů.

V Rusku, podle zpráv tuzemských médií zkrachovaly dvě třetiny cestovních kanceláří, orientovaných na cesty do zahraničí. Funguje jich 650, na začátku roku jich přitom bylo téměř 2100 (uvedl to například Rozhlas.cz zde.) Důvodem mají být především vládní zákaz letů a prodeje zájezdů do Egypta a zmrazení vztahů s Tureckem, kam ruští turisté nesmějí po sestřelení ruského bombardéru. První zákaz platí od začátku listopadu, druhý od začátku prosince. Svůj podíl na problémech ruských cestovních kanceláří jistě mají i sankce, uvalené na zemi po anexi Krymu. Vždyť i do České republiky přijelo letos o třetinu méně Rusů, než v předešlém roce.

V egyptských letoviscích u Rudého moře zejí hotely i obchody prázdnotou, některé raději zavřely. Způsobila to jejich primární orientace na ruskou klientelu, jež představovala až 70 procent návštěvníků. Ta ovšem nyní není a nikdo neví, jak dlouho nebude. Úbytek samozřejmě cítí i Turci, ale jejich zaměření přeci jen, nebylo tak jednostranné, jako u Egypťanů. Turecko také není vnímáno jako nebezpečná či nestabilní země, což o Egyptě již neplatí. Zemi nad Bosporem se tak pravděpodobně podaří ruský výpadek nahradit podstatně snadněji, než Zemi faraonů. Zájezdy do Egypta se navíc nesmějí prodávat ani ve Velké Británii. A německé cestovní kanceláře zrušily své zájezdy do Šarm-aš-šajchu minimálně do konce ledna, některé do konce března. Letadla odtamtud totiž v Německu smějí přistávat jen bez bagáže v nákladovém prostoru (psali jsme o tom zde). 

V současnosti nejen české cestovní kanceláře již naznačují přesun zájmu českých turistů od Egypta do evropských destinací. Vydělá na tom zřejmě především Bulharsko, Španělsko a Řecko.  

Egypt sice spustil propagační kampaň, ale je otázkou, na kolik může být úspěšná. S ohledem na to, že přímo v turistickém ruchu je v zemi zaměstnáno kolem čtyř milionů lidí, což by mělo znamenat celkem asi 16 milionů lidí (něco přes pětinu obyvatel) závislých na příjmech z tohoto sektoru se dá očekávat, že pobyty v zemi začnou zlevňovat. Nebo alespoň na východě, u Rudého moře, kde ruští turisté chybějí nejvíc. 

(res)

 

Vytisknout