NAPSALI JINDE: Přesunou se evropští turisté do Iránu?

17. prosince 2015 12:35

Chybějící pocit bezpečí, který mnoha Evropanům v současnosti chybí v Egyptě či Tunisu, by mohli najít v teokratickém Íránu. Mezinárodní sankce vůči němu končí a tak možná nastává čas prozkoumat zemi, jež byla jádrem Perské říše.

Foto: Hansueli Krapf, via Wikimedia Commons Írán má nejvíc památek na seznamu UNESCO z celého Blízkého východu.

Írán, dosud navštěvovaný jen individuálními turisty, může být brzy významným místem na turistických mapách světa. S koncem mezinárodního embarga se do země chystají hotelové řetězce, jako je Rotana, nebo Accor, napsaly Novinky.cz.

Teokratický Írán může turistům nabídnout subtropické klima, kdy podnebí na severu odpovídá zhruba Mallorce a na jihu Kataru. Průměrné teploty v zemi se tak v červenci pohybují mezi 25 – 32 stupni Celsia, v lednu pak od dvou do devatenácti stupňů. Země má dvě teplá moře, Kaspické na severu a Perský záliv na jihu. V západní části státu jsou místní nejvyšší pohoří Kavkaz, Zagros a Elbroz (a v zimě tam samozřejmě sněží), ale hornatá je většina země. Nejvyšší hora Damávands měří 5671 metrů. Východ Íránu cestovatelům zase nabídne pouště.

K vidění jsou památky médské i perské říše, přes Alexandra Velikého, Sasánovce, Umajjovce. Turisté se budou moci těšit na nejvíce památek chráněných UNESCO z celého Blízkého východu. Například na zbytky Persepole, nebo hlavního města perské říše Pasargady, či na architektonický průřez historií v Isfahánu.

A protože jde o zemi se stabilním režimem, byť jen omezeně demokratickým, je v ní bezpečno. Což může být pro mnoho potenciálních návštěvníků rozhodující.

Hotelový řetězec Rotana nyní ohlásil stavbu čtyř hotelů v Teheránu a Mašhadu, francouzský Accor chce v Teheránu otevřít pětihvězdičkový hotel. A své plány připravuje i Melia Hotels a Jumeriah Hotel Group, upozornily Novinky.cz.

(res)

Vytisknout