Obavy o bezpečnost mění zájem turistů

14. prosince 2015 15:08

Na české cestovní kanceláře a agentury dolehly obavy turistů, vyvolané obavami z terorismu. Znatelně klesl zájem o severní Afriku, Turecko doprovází značné váhání. Prodejci očekávají, že v těchto oblastech se bude výrazně zlevňovat.

Foto: archiv autora Bulharsko již několik let přitahuje rodiny s dětmi lácí i tím, že jeho letoviska mívají program a vybavení pro děti.

Tuzemské „cestovky“ již znají dopady teroru v Paříži: propad zájmu o zájezdy na adventní trhy, pokles počtu objednávek zahraničních školních výletů, pokles zájmu o Egypt a Tunisko, rozporné reakce a čekání v případě Turecka. Situaci turistům i prodejcům navíc komplikuje ještě Rusové. Jejich vláda jim má od ledna zakázat zájezdy do Turecka, do Egypta již Ruské aerolinky nelétají a ruští turisté „vyklidili pole“. Kdyby někdo dokázal předpovědět, kam se sluncechtiví Rusové přesunou, pořádně by vydělal. Buď tam skoupil hotelovou kapacitu, nebo by naopak prodal, co má v dané zemi nasmlouvané a skoupil by turnusy v zemi, která zůstane stranou zájmu ruských turistů.

Podle informací od prodejců zájezdů se nyní čeští turisté dělí na dvě hlavní skupiny. Na ty, kteří chtějí pobyt v evropském prostředí, tedy preferují Bulharsko, Řecko, Španělsko a tradiční Chorvatsko. A na ty, kteří chtějí exotiku mimo arabské země.

S ohledem na předpokládané znatelné zlevnění pobytů, ke kterému bude muset, kvůli teroristům, sáhnout Egypt a zřejmě i Tunisko a také Turecko – to kvůli výpadku Rusů – je však pravděpodobné, že nakonec do těchto zemí ještě hodně Čechů vyjede. Kromě ceny bude důvodem i to, že kapacity v oblastech vnímaných jako bezpečné jsou omezené a vyšší zájem o ně bude napříč Evropou.

 S ohledem na nestabilní bezpečnostní situaci některé cestovní kanceláře zavedly možnost změnit destinaci dovolené ještě týden před odletem. Nabídka se zatím vztahuje na zájezdy zakoupené v současných předprodejích.

(res)

Vytisknout