Majitelé CK Bolero tvrdě doplácí na krach své cestovky, přišli o pozemek

7. prosince 2015 12:52

Krach zadlužené Bolero Tours provázejí v branži nebývalé okolnosti. Manželé Lebedovi cestovku provozovali jako fyzické osoby a za své závazky proto ručí veškerým majetkem, což má pro ně fatální důsledky. Insolvenční správkyně už prodala jejich stavební pozemek v jihočeské obci Břilice a nabízí i rodinné sídlo v Třeboni. Manželé tak mohou přijít o střechu nad hlavou.

Reprofoto Autobus Neoplan insolvenční správkyně prodala za 260 tisíc korun.

 Správkyně Inka Růnová pozemek prodala v on-line aukci prostřednictvím realitní společnosti Gauté. Vyplývá to z insolvenčních dokumentů. Parcelu o velikosti 1476 metrů čtverečních v Břilicích u Třeboně manželé vlastnili ve společném jmění. Původně stál na ní domek, ale ten je již podle informací ze serveru Verejnedrazby.cz odstraněn.

Pozemek se v druhém kole aukce nabízel za vyvolávací cenu 1,6 milionu korun. Úspěšný zájemce jej vydražil letos v květnu, výtěžek nakonec dosáhl výše 1 703 364 korun a převážně putoval k zajištěnému věřiteli, jímž je první v pořadí Česká spořitelna. Po odečtení nákladů na aukci a odměnu správkyně banka před pár týdny inkasovala něco málo přes 1,55 milionu. Slavit ale může jen částečně, protože Lebedovi jí celkem dlužili přes 4,3 milionu.

I tak je 35ti procentní výtěžnost z insolvenčního řízení pro spořitelnu mimořádně úspěšná. V branži je totiž běžné, že vlastníky cestovních kanceláří jsou firmy bez majetku. Po krachu pak věřitelé získávají naprosté minimum ze svých pohledávek.

Navíc v případě Bolera je na prodej i další nemovitost Lebedových – velká novostavba na okraji Třeboně. Nabízí se za 7,7 milionu korun, dosud ale nikdo o ni neprojevoval zájem. Situace se nicméně změnila, v zářijové zprávě o stavu insolvenčního řízení Inka Růnová oznámila, že se objevil kupec s nabídkou ve výši 6,3 milionu. Jestli nižší cenu odsouhlasí věřitelé, je však zatím nejasné.

Nemovitosti Lebedových sloužily jako zástava zejména za mnohamilionové bankovní úvěry. Jiná zásadnější aktiva kancelář nemá. Autobus Neoplan Jana Lebedy již správkyně prodala za 260 tisíc korun.

Třeboňská Bolero Tours padla po 20ti letém fungování v dubnu 2013, když se manželům nepodařilo uzavřít pro další období povinnou pojistku proti úpadku. V zahraničí neměli žádné klienty a zálohy za neuskutečněné zájezdy vrátila lidem pojišťovna. Cestovku dostal na kolena úbytek klientů kvůli ekonomické krizi a přílišné využívání slevové politiky.

Jak už portál Krachy cestovek.cz informoval, souhrnné dluhy Lebedových vůči třetím subjektům se vyšplhaly na zhruba 54 milionů korun, což je vzhledem k spíše menší velikosti Bolera značná suma. Cestovka měla ročně kolem pěti tisíc klientů.

Manželé formálně podnikali odděleně. Cestovka byla napsaná na Marii Lebedovou, zatímco její muž Jan Lebeda měl autodopravu, přičemž dle informací z insolvenčního návrhu jezdil hlavně pro Bolero. Lebedovi vzhledem k úzké provázanosti svého podnikání vyhlásili úpadek v podstatě současně.

Skutečný rozsah zadlužení cestovky nebyl zřejmý na první pohled, protože její krach se fakticky řešil ve dvou souběžných insolvenčních řízení, které měly stejnou insolvenční správkyni a totožné byly i některé přihlášené pohledávky věřitelů – šlo o ty zajištěné společným jměním manželů. Celkové dluhy Bolera tak vyplynuly až ze součtu obou konkurzů s přihlédnutím k totožným pohledávkám. Insolvenční řízení s Janem Lebedou už je v této chvíli zrušené.  

(rev)

Vytisknout