Zákon o pojištění „cestovek“ podepsal prezident

3. prosince 2015 12:40 / Aktualizováno 4. prosince 2015 12:40

Pojišťovny budou odškodňovat klienty zkrachovalých cestovních kanceláří jen do výše sjednaného limitu. Prezidentským podpisem novely zákona tak končí dlouhodobý zmatek, který hrozil přerůst až v paralýzu tuzemského podnikání v cestovním ruchu.

Foto: archiv autora Když odškodné pro klienty zkrachovalé "cestovky" nepokryje pojistný limit, doplatí jej garanční fond. Dokud nebude existovat, bude to starostí státu.

Díky senátnímu znění novely zákona budou pojišťovny a cestovní kanceláře budou fungovat ve standardním vztahu. Zákon stanovuje povinnou minimální výši pojistného limitu. Ten se bude odvíjet od tržby za prodané zájezdy. Znamená to, že cestovka bude muset mít sjednaný limit ve výši alespoň 30 procent ročních plánovaných tržeb. V případě, že by tržby měly být nižší, než v předchozím roce, tak ve výši 30 procent tržeb dosažených v předchozím roce.

Povinností cestovní kanceláře bude sjednaný limit průběžně kontrolovat a podle potřeby jeho výši upravovat podle vývoje svého podnikání tak, aby v případě potřeby pokryl nároky jejích klientů v plné výši. Cestovky také budou muset své pojišťovně měsíčně dokládat počty prodaných zájezdů, počty cestujících a další údaje důležité při případné pojistné události.

Původní poslanecký návrh přitom ukládal pojišťovnám vyplácet odškodnění klientům zkrachovalých kanceláří ve stoprocentní výši, bez ohledu na sjednaný pojistný limit. Pojišťovny by tak nevěděly, kolik budou případně muset vyplatit, čímž by samy porušovaly další zákony a navíc by z toho důvodu na svoji činnost nesehnaly zajištění. Některé proto již v průběhu podzimu začaly rozesílat cestovkám výpovědi smluv o pojištění proti úpadku. Bez něj by ovšem firmy nemohly podnikat.

Novelu zákona o některých podmínkách podnikání a výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, podepsal prezident 2. prosince.

Ministrině pro místní rozvoj Karla Šlechtová také počítá se vznikem garančního fondu cestovních kanceláří, který by případné nedoplatky zákazníkům cestovek doplácel. Podle evropské směrnice má být fond zřízen do roku 2017. Dokud fond neexistuje, ručí v takových situacích za výplatu stoprocentního odškodnění zatím přímo stát.

V té souvislosti se ovšem nabízí otázka, zda stát odškodní i klienty již dříve zkrachovalých cestovních kanceláří?

(res)

Vytisknout