NAPSALI JINDE: Hoteliéři brojí proti pronájmům přes internet

2. prosince 2015 16:11

České hotely se rozhodly vytáhnout do boje proti takzvanému sdílenému bydlení. Nechtějí jej zlikvidovat, ale chtějí, aby zdražilo.

Foto: Archiv autora Nejen české hotely si stěžují na konkurenci lacinějšího ubytování v soukromí, sjednávaného přes internet.

Asociace hotelů a restaurací tvrdí, že 25 procent turistů, kteří v Česku přenocují, využívá sdílené bydlení. Tedy ubytování u někoho v bytě, sjednávané obvykle prostřednictvím internetu. Informoval o tom server iHned.cz. Podle průzkumu asociace 68 procent hoteliérů pociťuje nárůst nabídky soukromého ubytování. Ve Spojených státech vyšla v říjnu studie, podle které hotely v New Yorku kvůli sdílenému bydlení, zprostředkovaném společností Airbnb, přišli za rok o 2,1 miliardy dolarů.

„Celé to je založené jen na falešném předpokladu, že by naši hosté jinak bydleli v hotelích," reagoval na zprávu mluvčí Airbnb Nick Papas. „Bez Airbnb by řada z nich vůbec New York nenavštívila nebo by svou cestu zkrátila," doplnil.

Čeští hoteliéři Airbnb považují také za svého hlavního protivníka a považují společnost za nekalou konkurenci. Soukromí pronajímatelé podle nich neplatí daně ani místní poplatky a mohou tak být lacinější, než hotely. Provozovatelé hotelů by chtěli, aby pro soukromé ubytovatele platily stejné podmínky. Upozornění na daňové úniky přijalo za své ministerstvo pro místní rozvoj a zařadilo jej do svých materiálů pro dnešní jednání tripartity, napsal iHned.cz.

(res)

Vytisknout