Touha cestovat versus bezpečnost. Turistické dilema po pařížském teroru

24. listopadu 2015 16:54

Prodej letenek do Paříže a Bruselu se výrazně propadl. Stagnuje i prodej zájezdů na vánoční trhy. Jak dlouho to bude trvat?

Foto: ČSA Propad prodeje letenek do Paříže se začal u ČSA zmírňovat už v polovině minulého týdne.

Od tuzemských cestovních kanceláří a prodejců letenek přicházejí zprávy o výrazném poklesu zájmu o lety do Paříže i Bruselu. Prodej letenek do romantické Paříže se propadl o více než 60 procent, do hlavního města EU Bruselu pak o polovinu. Informují o tom například České noviny. Celosvětově poklesl počet prodaných letenek do Paříže o více než čtvrtinu. Uvedl to Deník.cz s odkazem na analytickou společnost ForwardKeys. 

Nemělo by však jít o trvalý jev, zástupci cestovních společností předpokládají, že v průběhu několika týdnů se zájem vrátí, více méně, k normálu. Například České aerolinie růst prodeje letenek zaznamenaly již ve středu. Není proto reálné očekávat, že by letečtí dopravci snížili ceny letenek.

Prodeje zájezdů do adventní Paříže se prakticky zastavily, uvádějí zástupci cestovních kanceláří. A opadl zájem i trhy v jiných zemích. I když na tyto akce valná většina Čechů vyjíždí individuálně, je zřejmé, že zájem o ně bude letos nižší. 

Od pařížského teroru se také podle cestovních kanceláří prohlubuje přesun zájmu turistů o pobyty v Egyptě a dalších arabských zemích. Potvrzuje to i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Výjimkou jsou zatím Spojené arabské emiráty s vyhledávaným Dubajem. Zájem se jednoznačně přesouvá do Evropy, u českých kanceláří vede Bulharsko, Španělsko a řecké ostrovy. U těch v blízkosti Turecka se ovšem na zájmu negativně projevuje krize s nelegální migrací.

(res)   

Vytisknout