Zájezdy do Egypta by mohly zlevnit

19. listopadu 2015 14:06

Evropští turisté dávají přednost bezpečným zemím. Egypt ani Tunis za ně zřejmě nepovažují, dávají přednost destinacím v Evropě. Německé cestovky navíc ruší zájezdy do Šarm-aš-Šajchu.

Foto: Letiště Praha Německé aerolinie do konce ledna zřejmě nebudou mít důvod létat do Šarm-aš-Šajchu. Zpátky do vlasti můžou totiž jen bez zavazadel v nákladovém prostoru.

Tragédie ruského letounu nad Sinajským polostrovem, kterou podle všeho způsobili islámští teroristé, se projevila v obecném poklesu zájmu o zájezdy do Egypta. Podobně je tomu se zájmem o návštěvy Tuniska, kde islamisté zaútočili letos dvakrát. (Před dvěma dny se navíc objevily zprávy, že bezpečnostní síly v této zemi zmařili další velký útok, ke kterému mělo dojít ještě v listopadu v letovisku Súsa.)

V souvislosti s přesunem zájmu turistů k Bulharsku či Španělsku, tedy zemím vnímaným jako bezpečné, se začalo spekulovat o pravděpodobném poklesu cen zájezdů do Egypta a Tuniska. Pro obě země představují totiž turisté velmi významný zdroj příjmů, o který si nemohou dovolit přijít. Například Tunisko tak již s koncem letní sezony zrušilo odletovou taxu zhruba 370 korun.

V pondělí se ovšem objevila zpráva (například v Českých novinách), že německé cestovní kanceláře ruší zájezdy do Šarm-aš-šajchu na Sinaji. Právě odtamtud startovalo nešťastné ruské letadlo a tamní letiště dlouhodobě nesplňuje reálné požadavky na bezpečnost. Německé ministerstvo dopravy v té souvislosti oznámilo, že z oblasti Šarm-aš-Šajchu mohou do Německa přilétat pouze stroje, které nepřepravují v nákladním prostoru žádná zavazadla. Protože by v nich mohla být bomba.  To znamená, že cestující mohou mít pouze příruční zavazadla, což na dovolenou samozřejmě nestačí. Cestovní kanceláře Neckerman, Tui a ADAC oznámily, že ruší zájezdy minimálně do konce ledna, největší německý operátor zájezdů do Egypta FTI je ruší až do začátku března.

 Šarm-aš- Šajch sice není hlavní egyptskou oblastí německých turistů, ale v každém případě zrušení zájezdů znamená propad v egyptských příjmech. A jak jinak přilákat návštěvníky do oblasti, která nemá dobré renomé, než snížením cen?

(res)

Vytisknout