Pokyny a rady pro cestující do Francie

16. listopadu 2015 12:36 / Aktualizováno 16. listopadu 2015 15:48

Ve Francii je od sobotní noci vyhlášený stav nouze. Co to znamená pro její návštěvníky? Přinášíme doporučení českého ministerstva zahraničí a k němu pár rozšiřujících informací.

Foto: MZV Ve Francii se raději vyhněte místům s velkou koncentrací lidí. To je jedna z rad českého ministerstva zahraničních věcí.

V neděli odpoledne vydalo Ministerstvo zahraničí České republiky (MZV) následující doporučení k cestám do Francie:

 „V souvislosti s útoky byl v zemi vyhlášen stav nouze a zavedeny systematické kontroly na všech hraničních přechodech (občané ČR mohou do země i nadále cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem). Letiště zůstávají v provozu a zajištěno je i železniční spojení. Vláda vyhlásila třídenní smutek. Byla zakázána veřejná shromáždění a uzavřeny školy a některá muzea. Pařížská policie doporučuje omezit pohyb po městě na minimum.
Občanům ČR, kteří se v Paříži nacházejí, doporučujeme dbát maximální opatrnosti, vyhýbat se jakýmkoliv místům s větší koncentrací osob a důsledně se řídit všemipokyny bezpečnostních orgánů.
Občanům, kteří mají v plánu účastnit se kulturní, sportovní či jiné obdobné akce, doporučujeme ověřit jejich konání předem u pořadatele.“

Krachy cestovek ministerské prohlášení doplňují o několik praktických poznámek:

Vyhněte se ve Francii chování, které by mohlo zavdat podnět k obavám okolí. Nepoužívejte například zábavní pyrotechniku, především na místech kde je více lidí. V neděli právě takhle vznikla panika na pařížském náměstí Republiky. Ač vám to může připadat jakkoli zábavné, nehrajte na to, že jste islámský terorista. Nehrajte si na to, že jste jakýkoli terorista. Vyvoláte paniku a ohrozíte sebe. V sobotu odpoledne kvůli takovému „vtipálkovi“ zasahovala policie v pražském hotelu Corinthia. Podle zprávy serveru iDnes cizinci, který se v černém oděvu a s kuklou na hlavě procházel po hotelu, policisté nakonec jen vysvětlili, že jeho chování není vhodné. Ve Francii těchto dnů by obdobné chování pravděpodobně nikomu neprošlo tak lehce.

„Důsledně se řídit pokyny bezpečnostních orgánů“ znamená se řídit pokyny těchto orgánů hned, beze zbytku a bez reptání. To co je jindy pochopitelné chování turisty, který se ve městě nevyzná a neumí francouzsky a policie je tak vnímá, může být v současné situaci důvodem k razantnímu zásahu. Pokud policie říká „sem nechoďte“ (entrée interdite [ontré anterdy]), tak tam prostě nechoďte. A nezkoušejte se na to místo dostat ani o pár metrů vedle.

Pokud už musíte s policisty či vojáky mluvit, chovejte se také klidně a tak, aby vaše jednání nemohlo vyvolat obavy. Obvykle se doporučuje vynechat především rychlé a nečekané pohyby. Je také vhodné „nelepit se“ policistům na tělo a nechat si od nich základní odstup, aby mohli lépe kontrolovat vaše chování. To samé platí při hraniční či jakékoli silniční kontrole. Vzpomeňte si na všechny americké filmy, ve kterých byla podobná situace. Jsou to dobré návody. Především ten, že kontrolující mají vidět vaše ruce a to, že z auta se vystupuje až na pokyn.

MZV radí vyhnout se všem místům s větší koncentrací osob. Těmi místy se nemyslí jen shromáždění na náměstích, ale třeba i pobyt v nákupních centrech, ale i v metru. Protože se však nedá všem místům s větší koncentrací permanentně vyhýbat, je rozumné pobyt v nich omezit na nezbytné minimum.

Praktické také je, dívat se na lidi kolem sebe a vnímat je. Například podle izraelských zkušeností se sebevražední atentátníci obvykle hodně potí. Pokud se vám někdo nezdá, můžete se mu včas vyhnout.

(res)

Vytisknout