Evropa bude chránit individuální turisty

3. listopadu 2015 14:56

Počet lidí, kteří si dovolenou zařizují sami, roste. S cestovními kancelářemi vyjíždí na dovolenou už jen 23 procent obyvatel EU. Ti jsou však kryti povinným pojištěním proti úpadku „cestovky“. Podobnou ochranu nyní dostanou i individuální turisté.

Foto: archiv autora Pokud si poskládáte dovolenou v průběhu 24 hodin přes spolupracující weby, bude to "cestovní balíček". Ten bude mít pojistnou ochranu.

Kdo si sám zařídí dovolenou, bude mít podobné garance, jako mají ti, kteří jedou s cestovní kanceláří. Cílem směrnice, kterou schválil minulý týden Evropský parlament, je ochránit individuální turisty před nezaviněnými problémy, jako je krach letecké společnosti, hotelu, nebo třeba přírodní katastrofa. Součástí směrnice je i možnost bezplatně zrušit cestovní smlouvu, pokud cena služby vzroste o více než osm procent. Členské státy EU mají na zavedení směrnice do praxe dva roky.

Nová úprava, která by se podle statistik loni týkala dvou milionů českých individuálních turistů, bude mít jedno omezení. Bude se totiž vztahovat jen na takzvané balíčky služeb. Nikoli tady na nákup samotných letenek, ale na nákup letenek a dalších služeb, například ubytování. Aby však šlo o „balíček“ musí k nákupu letenek a ubytování či pronájmu automobilu a podobně dojít prostřednictvím jednoho prodejního místa. V praxi tedy jedné u jedné pobočky či prostřednictvím jedné internetové stránky, včetně odkazů z ní. K internetovému nákupu bude muset dojít v průběhu 24 hodin. Pojištění bude fungovat v případě, že jednotliví prodejci budou vzájemně sdílet data kupujícího.

Aby turista věděl, zda jeho nákupy splňují parametry „balíčku“, budou mu to prodejci povinni sdělit. Pak již, pokud dojde ke krachu aerolinií, dostane novou letenku, nebo finanční kompenzaci. V případě přírodní katastrofy by zase měl mít nárok na ubytování až na tři dny.

(res) 

Vytisknout