Hlinomaz jde jako první majitel cestovky do vězení za pojistný podvod

29. října 2015 16:26

Bankrot cestovní kanceláře Redgreentours z června 2012, který poškodil přes tisíc klientů, má pro jejího majitele Jaroslava Hlinomaze mimořádně špatné dopady. Soud ho totiž poslal za pojistný podvod na pět let za mříže a tímto svým verdiktem navíc přepsal dějiny cestovního ruchu v České republice.

Foto: Facebook.com

„Jde o historicky první rozsudek, kdy končí ve vězení majitel cestovky za pojistný podvod,“ napsal zpravodajský server iDnes.cz, který na přelomové rozhodnutí upozornil.

Podle webuvrchní soud nedávno případ definitivně uzavřel konstatováním, že tehdejší jednatel Jaroslav Hlinomaz spáchal pojistný podvod. Potvrdil tak původní rozhodnutí městského soudu a jím udělený pětiletý trest vězení.

Hlinomaz poškodil slovenskou Union Poisťovňu, která od něj dostala zfalšovaná čísla. „Úmyslně nám zatajili své dluhy. Kdybychom o nich věděli, nepojistili bychom je,“ citoval iDnes.cz JozejaŠulaje, specialistu pro odhalování pojistných podvodů v Union Poisťovně. Podle soudu peníze za prodávané zájezdy putovaly na speciální účet mimo cestovku.

Na finanční čachryve firmě již portál Krachy cestovek.cz v minulosti několikrát upozorňoval, mimo jiné i s odkazem na zprávy insolvenčního správce Richarda Jasinského, který Hlinomaze vinil z tunelování cestovky. Tedy z činnosti, za níž si majitel nyní vykoledoval pětiletý pobyt za mřížemi. 

Správce Jasinskýkvůli vyvádění majetku z CK podal hned tři žaloby. Jednu přímo na Hlinomaze, další na jím účelově založenou firmu Redgreentouragency, kam Hlinomaz odkláněl finance už dva měsíce před pádem cestovky, a třetí žaloba zamířila na daňovou společnost Sharim Hlinomazovy účetní Šárky Tylové.  

Insolvenční správce se žalobami domáhal celkem 8 147 025 korun, plus pár desítek dolarů a eur.Připomeňme, že nároky víc než tisícovky poškozených klientů přesáhly 14 milionů korun. Union Poisťovna je vyplatila v plné výši, ačkoli si před třemi lety po krachu CK stěžovala na naprosté neposkytnutí součinnosti ze strany Hlinomaze.

Kauza Redgreentours opět ukázala na děravou českou legislativu, která umožňuje otevřít si cestovku i lidem s kontroverzní podnikatelskou minulostí. Jiná firma Hlinomaze, J&L Consult, totiž v květnu 2005 čelila exekuci a nakonec se ocitla v likvidaci.

V téže době měl také Hlinomaz poprvé trvalé bydliště na radnici. V letech 2005 až 2008 to bylo podle živnostenského rejstříku na kladenském magistrátu. Hlinomaz si trik se „stěhováním“ na obecní úřad, který s oblibou používají právě dlužníci, zopakoval i po krachu Redgreentours, od léta 2013 měl hlášenou adresu na úřadě v Nučicích. 

Ale vraťme se k J&L Consultu. Její likvidátorkonstatoval, že mu nebyly předány obchodní ani účetní doklady dlužníka. Přitom podobně špatnou zkušenost měl také insolvenční správce Redgreentours, který si stěžoval, že jednatel Hlinomaz mu „nikdy nepředal…vykázaný zůstatek pokladny a nedoložil některé hotovostní transakce na pokladně dlužníka.“

Aby toho nebylo málo, Redgreentours nebyla pro Hlinomaze první zkušeností s krachem cestovní kanceláře. Před osmi lety byl v souvislosti s úpadkem citován v médiích jako obchodní delegát firmy FBSK 1907 tureckého podnikatele TunceSüdogana, která pro prodej zájezdů používala obchodní názvy Detura I´mTravelling.

Na závěr zopakujme, že cestovní kancelář Redgreentours vyhlásila úpadek po tříleté existenci v červnu 2012. V zahraničí nechala 118 turistů a dalších 1100 lidí už neodjelo na zaplacený zájezd. 

(rev)

Vytisknout