Advokát Kalvoda k novele zákona č. 159: Úplně se ignoruje role státu jako regulátora

27. října 2015 09:17

Senát minulý týden vrátil do sněmovny novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu s pozměňovacím návrhem, na jehož obsahu se shodly ministerstvo pro místní rozvoj, asociace českých cestovních kanceláří a Česká asociace pojišťoven. Rozpravu senátorů okomentoval pro portál Krachy cestovek.cz advokát Jan Kalvoda.

Reprofoto Novinky.cz

Podstatou pozměňovacího návrhu přeloženého senátorem Ivo Valentou je limit pojistného plnění, který by činil minimálně třicet procent ročních plánovaných tržeb z prodeje zájezdů cestovních kanceláří.

V polovině září totiž Poslanecká sněmovna přijala novelu, podle níž by měly pojišťovny plnit zákazníkům zkrachovalých CK bez limitu. Pojišťovny okamžitě přestaly cestovkám prodlužovat sjednané smlouvy, protože pro bezlimitní plnění by jim neprošlo u zajišťoven. Celkem se tak podle ministryně pro místní rozvoj ČR Karly Šlechtové stalo u 23 cestovních kanceláří.

„Senátoři a senátorky by měli zvážit, že unijní právo chrání nejen klienty cestovních kanceláří, ale i pojišťoven. Ty jsou – v jejich zájmu jako spotřebitelů - povinny podnikat s obezřetností, protože pojistné bez limitu je stejný nonsens, jako úvěr bez limitu. Ten dostal naposled hrabě Monte Cristo,“ uvedl pro portál Krachy cestovek.cz advokát Jan Kalvoda.

Podle něj je problém jinde: Úplně se ignoruje role státu jako regulátora. „Není možné regulovat a následky liknavé regulace přenést na pojišťovnu. Cesta jak implementovat příslušnou směrnici Evropské unie existuje, ale ne ta, že se účet za státní dozor předloží pojišťovně,“ usoudil Kalvoda.

Senátorka Eliška Wagnerová ve svém příspěvku v rozpravě k novele minulý týden mj. konstatovala, že „do dnešního dne nebyla do našeho právního řádu řádně transponována směrnice 90/314/EHS“.

„Paní senátorka má úplnou pravdu - směrnice je z roku 1990 a česká vláda pětadvacet let (!) odmítá jak regulovat a dohlížet na cestovky, tak navrhnout změnu zákona,“ komentoval to významný pražský advokát a někdejší ministr spravedlnosti s poukazem na slova ministryně Šlechtové, že „novela vznikala po dobu pěti let, od roku 2010 vznikal tento návrh“.

Nejeden z řečníků v rozpravě, včetně ministryně Šlechtové, se odvolával na červencový nález Ústavního soudu, podle nějž má cestující v případě krachu CK nárok na plné vrácení vložených prostředků bez ohledu na stanovený limit pojistného plnění.

„Výklad ústavním soudem? Vadný zákon nelze opravit jen výkladem proti jeho textu, tak daleko výklad jít nemůže. Vždy jsem byl potěšen nálezy paní senátory jako ústavní soudkyně a jsem si jist, že ona by podobný nález pojala z gruntu jinak,“ uzavřel Jan Kalvoda. „Ostatně je tu ještě Nejvyšší soud, který má při slaďování rozhodovací praxe soudů především co říci,“ dodal na závěr.

(red)

Vytisknout