TISKOVÁ ZPRÁVA: Na dovolenou jezdí dvě třetiny Čechů s rodinou, eurovíkendy trávíme raději s kamarády nebo sami

21. října 2015 22:02

Podzim je tradičně časem eurovíkendů. Zatímco hlavní letní dovolenou tráví podle průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu dvě třetiny z nás s rodinou – s partnerem či dětmi, na prodloužený víkend jede více než polovina Čechů s kamarády nebo sami. Ženy raději jezdí organizovaně, muži preferují výlety na vlastní pěst.

Naprostá většina Čechů (84 %) jezdí na eurovíkendy s přesně stanoveným plánem, aby stihli navštívit všechny památky a zajímavosti. Proto jsou oblíbené eurovíkendy organizované cestovními kancelářemi. Podle ČSÚ ale roste počet lidí, kteří vyjedou na vlastní pěst – meziročně je to nárůst o pětinu. Ve většině případů jsou to muži. Ženy se totiž rády drží přesného programu, uvedla to téměř polovina z nich (45 %). Muži sice plánují, ale nakonec vítězí pohodlí. Raději se v klidu vyspí a pak vyrazí na prohlídku města s tím, že stihnou, co stihnou. „I to je jeden z důvodů, proč jezdíme na eurovíkendy stále častěji bez partnera. Ženy vyrazí raději s kamarádkou, sestrou nebo maminkou a prohlídku památek spojí například i s nakupováním. Přibývá také lidí, kteří cestují úplně sami,“ říká manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Pozor na kapsáře a státní svátky

Také u krátkodobých pobytů v zahraničí je velmi důležité, aby se lidé nespoléhali na to, že se nic nemůže stát. Hrozí i jiné problémy než zdravotní. Například Řím a Barcelona jsou rájem kapsářů a zlodějek. „V Barceloně se nevyplatí dávat se v barech příliš do řeči s místními děvčaty, protože hrozí, že dají cizinci něco do pití a pak ho okradou,“ varuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. V Kodani poznáte, proč se říká „pije jak Dán“. Hlavně o víkendech je v barech, v restauracích i na ulicích plno opilců. Kvůli levnějšímu alkoholu je Kodaň velice oblíbená mezi Nory a Švédy. V Londýně je největším úskalím doprava. „Velké nebezpečí znamenají například přechody pro chodce, protože Evropané jsou zvyklí dívat se doleva, ale tady auta přijíždějí zprava,“ říká Vlastimil Divoký. Bezpečné jsou jen oficiální taxíky „blackcabs“.

Po celé Evropě se dodržuje celá řada státních svátků, proto je dobré si předem zjistit, jestli jste se do takového dne zrovna nestrefili. Třeba v Německu totiž o státním svátku nic nekoupíte, i památky mohou mít zavřeno. O Vánocích mají svátky všude, i na podzim jich je ale požehnaně.

Pojištění na Eurovíkendy

V případě krátkodobých poznávacích zájezdů zajištěných CK se vyplatí využít zvýhodněných podmínek nákupu pojištění spolu se zájezdem. Pokud cestujeme na vlastní pěst, je dobré sjednat si pojištění přímo určené na krátkodobé pobyty, evropský průkaz pojištěnce nestačí. „Bez komerčního cestovního pojištění nemají turisté nárok na asistenční služby, vše si musí zařídit sami a je třeba se připravit i na poměrně vysoké spoluúčasti za případné ošetření,“ upozorňuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. U eurovíkendů se vyplatí pojistit si také letenku, a to pro případ, že budete muset vaši cestu zrušit.

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již poosmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.

www.ervpojistovna.cz

Vytisknout