Riziko za nesplacené nároky klientů zkrachovalých CK ponese stát

20. října 2015 19:03

Senát Parlamentu ČR velmi pravděpodobně schválí novelu zákona č. 159 o podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Tedy zákon, kterým Česká republika nedostatečně implementovala do svého právního řádu směrnici Evropské unie o ochraně spotřebitele v cestovním ruchu, na což jak spolek Krachy cestovek, tak stejnojmenný portál již několik let upozorňuje.

Ilustrační foto: Morguefile.com

To, co bylo v minulosti předmětem kritiky ze strany asociací cestovních kanceláří i představitelů ministerstva pro místní rozvoj, tedy že pojišťovny vyplácely klientům padlých cestovních kanceláří jen tolik, na kolik se cestovka pojistila, nyní bude v zákoně mnohem lépe formulováno.

Pojišťovny tak budou poškozeným zákazníkům cestovek vyplácet odškodnění jen ve sjednané a nikoliv v plné výši. Po ústavně-právním výboru to dnes horní komoře doporučil i její výbor pro veřejnou správu, takže je velmi pravděpodobné, že Senát tuto změnu pravděpodobně schválí v rámci novely o cestovním ruchu.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) podle České tiskové kanceláře (ČTK) uvedla, že změna je ústupkem pojišťovnám a že riziko za nesplacené nároky klientů ponese stát. Změnu, na níž se nedávno dohodli zástupci pojišťoven, cestovních kanceláří a ministerstva pro místní rozvoj, v případě senátního souhlasu bude muset ještě potvrdit Sněmovna.

Ministerstvo pro místní rozvoj bylo dnes současně vyzváno, aby vytvořilo garanční fond, z něhož by v budoucnosti měly být uspokojovány nároky klientů, které přesáhnou sjednané pojistné limity. Cestovní kanceláře mají mít do budoucna povinnost udržovat v průběhu trvání pojištění limit pojistného plnění v takové výši, aby v případě pojistné události byly uspokojeny veškeré nároky jejich zákazníků.

Nově budou muset cestovní kanceláře předkládat pojišťovnám před uzavřením povinného pojištění proti úpadku také údaje o svém hospodaření a o počtu prodaných zájezdů. Také budou muset pojišťovnám dodávat každý měsíc údaje o počtu cestujících a prodaných zájezdů, o celkové ceně prodaných zájezdů nebo o výši záloh a tržeb za zájezdy.

(red)

Vytisknout