Pojišťovny a cestovní kanceláře se dohodly, senátoři souhlasí

15. října 2015 23:43 / Aktualizováno 16. října 2015 00:20

Podle informací, jež se v průběhu posledních dvou dnů objevily na českých serverech, pojišťovny nebudou muset odškodňovat klienty zkrachovalých cestovních kanceláří nad rámec sjednaného pojištění. Doporučil to ústavně-právní výbor senátu.

Foto: Jan Bělovský Spor o podobu pojištění cestovních kanceláří se snad chýlí ke smírnému konci. Co by znamenal opačný výsledek, si lze jen těžko představit.

Na nové úpravě zákona se dohodli zástupci pojišťoven a cestovních kanceláří i ministerstva pro místní rozvoj, informoval server E15. Pojišťovny podle nového znění nebudou muset vyplácet klientům zkrachovalých cestovních kanceláří odškodnění nad rámec pojištění, jež sjednaly s cestovkami.

Kdyby tato povinnost zůstala zachována, pojišťovny by masově vypovídaly smlouvy s cestovními kancelářemi, protože by pro ně nezískaly zajištění, uvedly České noviny. Přitom bez uzavřeného pojištění proti úpadku nemohou cestovní kanceláře nabízet své služby.

Pojišťovny by, podle nového znění zákona, měly sjednávat pojistné limity odpovídající alespoň třiceti procentům ročních plánovaných tržeb z prodeje zájezdů. Pokud by cestovka očekávala pokles tržeb, limit by měl odpovídat 30 procentům tržeb z prodeje zájezdů v předcházejícím roce. Povinností cestovních kanceláří bude udržovat pojistný limit tak vysoký, aby mohl uspokojit veškeré nároky jejich zákazníků, napsaly České noviny.

Cestovky podle nich budou muset pojišťovnám předložit i údaje o hospodaření a počtech zájezdů ještě před uzavřením smlouvy. V průběhu jejího trvání pak budou muset každý měsíc poskytovat informace o počtech prodaných zájezdů, jejich celkové ceně, výši tržeb a další údaje, podstatné pro pojišťovnu.

O nové podobě zákona by měl senát hlasovat 22. října. Pokud ji schválí, bude se o něm ještě hlasovat ve sněmovně.

(res) 

Vytisknout