Shoda nad novelou zákona a pojištění cestovních kanceláří proti úpadku

9. října 2015 20:00

Zákon o podnikání v cestovním ruchu se zřejmě změní a pojišťovny tak nebudou muset překročit sjednaný limit plnění při výplatě odškodnění klientů cestovních kanceláří. Informovala o tom dnes česká tisková kancelář (ČTK). Na úpravě novely zákona o podnikání v cestovním ruchu, kterou před několika týdny schválila Sněmovna, se dnes podle agentury dohodli zástupci pojišťoven, cestovních kanceláří a ministerstva pro místní rozvoj.

Novela zákona už je nyní v Senátu, který by o senátním pozměňovacím návrhu měl hlasovat 22. října. FOTO: www.vlada.cz

„Došlo ke vzájemnému konsenzu všech dotčených stran, MMR, pojišťoven a asociacemi cestovních kanceláří ohledně právní úpravy povinného pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře," uvedla pro ČTK náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Novela zákona už je nyní v Senátu, který by o senátním pozměňovacím návrhu měl hlasovat 22. října. Poté ještě musí novelu podepsat prezident. Klíčovou změnou pozměňovacího návrhu je oproti Sněmovnou schválené novele to, že pojišťovny budou povinny v případě úpadku cestovní kanceláře plnit jen do výše pojistné částky, kterou si CK sjednala, a nikoliv nad tento limit.

Podle Sněmovnou schválené podoby novely měly pojišťovny hradit nároky klientů při úpadku cestovky bez ohledu na limit pojištění. Jenže pojišťovny začaly ihned po schválení novely ve Sněmovně rozesílat cestovním kancelářím výpovědi smluv o pojištění proti úpadku, protože by pro pojištění bez limitu nezískali zajištění, a nemohly by v pojišťování CK proti úpadku pokračovat. A cestovní kanceláře pro změnu nesmí bez zákonného pojištění prodávat vlastní zájezdy.

(red)

Vytisknout