Ostravská CK Duhové Alpincentrum je v konkurzu, majitel odešel do penze

2. října 2015 11:57

Půl roku po vyhlášeném krachu poslal Krajský soud v Ostravě cestovní kancelář Duhové Alpincentrum Karla Matysíka do konkurzu. Cesta k oficiálnímu úpadku ale byla trnitá, insolvenční řízení s první padlou cestovkou letošního roku soud nejprve zastavil, po odvolání Matysíka však své rozhodnutí přehodnotil. Přesvědčil ho i přiznaný důchod majiteli kanceláře.

Foto: Jan Bělovský Duhové Alpincentrum se specializovalo na Chorvatsko, prodávalo také lyžařské zájezdy do Itálie a Rakouska. Cestovní kancelář skončila po dvaceti letech.

Ostravská cestovka s téměř 20letou tradicí krachla počátkem letošního března. Jen pár dní po oznámení bankrotu Karel Matysík, který CK Duhové Alpincentrum provozoval na živnostenský list, podal sám na sebe insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení.

Jenže později neuhradil soudem nařízenou 50tisícovou zálohu na náklady insolvenčního řízení, protože na ni neměl peníze. Asistentka soudce Anna Švábová proto insolvenčního řízení v červenci zastavila. Proti tomu se třiašedesátiletý Matysík odvolal a překvapivě uspěl.

Samosoudkyně Krajského soudu v Ostravě Soňa Walderová totiž původní verdikt asistentky zrušila. Zdůvodnila to tím, že se majetková situace dlužníka, tedy Karla Matysíka, po vydání rozhodnutí o zaplacení zálohy změnila k lepšímu. Pomohla Česká správa sociálního zabezpečení, která mu od 10.května 2015 přiznala starobní důchod 12 350 korun měsíčně.

Soňa Walderová ve svém usnesení z počátku srpna zdůraznila, že pokračování insolvenčního řízení bez zaplacení nařízené zálohy na náklady řízení je spíše výjimečné. Je možné pouze v případech, když se změní majetková situace a je obecně žádoucí.

Tyto požadavky Matysík splnil. Jednak získal stálý příjem v podobě penze a také zdárný průběh insolvence by měl zajistit výplatu pojistného plnění klientům, což je obecně žádoucí. „Pojišťovna nevyplatí poškozeným osobám –zákazníkům pojistné plnění bez zjištění úpadku,“ vysvětlila samosoudkyně v usnesení.  

Před dvěma týdny pak Soňa Walderová zjistila úpadek Karla Matysíka aprohlásila konkurz. Návrh na oddlužení zamítla, protože podnikatel a současný penzista nedoložil souhlas věřitele. Samosoudkyně zároveň věřitele vyzvala, aby do dvou měsíců přihlásili své pohledávky.

 

Nutno říci, že bankrot Duhového Alpincentra je skutečně malý a postihl jen pár desítek klientů. Třináct zákazníků neodjelo na zaplacenou dovolenou, těm peníze vrátí Union poisťovna. Dalších 16 klientů si u cestovky koupilo pouze ubytování na léto, tedy ne celý zájezd, a proto nespadají pod odškodnění pojišťovny. Matysík se podle svých slov s některými z nich dohodl na mimosoudním vyrovnání.

Celkem podnikatel přihlásil dluhy přes 123 tisíc korun vůči dvěma věřitelům z řad obchodních partnerů. Z toho 2500 korun je neuhrazená faktura za účetní služby a zbytek dluží chorvatské agentuře. Dále má závazky 47 500 korun vůči šesti klientům, kteří zaplatili zálohu na letní pobyt a nemají zájem o mimosoudní vyrovnání.

Karel Matysík coby živnostník sice ručí celým svým majetkem, ale jeho hodnota je minimální. Podle insolvenčního návrhu jde pouze o starší vybavení kanceláře a vybavení domácnosti. Jeho cenu Matysík odhadl na sedm a půl tisíce. 

Podle daňových přiznání přiložených k insolvenčnímu návrhu se roční tržby cestovky pohybovaly kolem dvou milionů korun a hospodaření končilo v mírném zisku. V roce 2013 se však příjmy propadly na 1,3 milionu a Matysík zároveň vykázal ztrátu 195 tisíc korun. Kancelář, která vznikla v roce 1996 pod jménem CK Duha, neměla žádné zaměstnance.

Bankrot Matysík v březnu zdůvodnil zdravotními problémy. „Příčinou je mimo jiné mé vážné onemocnění v listopadu loňského roku, které trvá dodnes. Zdravotní stav mi neumožnil pracovat tak, jak tomu bylo v předchozích letech," vysvětlil majitel. Podle něj ke krachu přispělo i to, že největší prodejce jeho zájezdů nestačil zadat na web nabídky na léto 2015. Cestovka se vedle Chorvatska orientovala i na lyžařské zájezdy do Rakouska a Itálie.

(rev)

Vytisknout