NAPSALI JINDE: Pojišťovny již odeslaly desítkám CK výpovědi smluv

25. září 2015 19:50

Pojišťovny již zaslaly desítkám cestovních kanceláří výpovědi smluv o pojištění proti krachu. Vyplývá to za ankety ČTK mezi pojišťovnami, která byla dnes zveřejněna. Důvodem ukončování smluv je novela zákona, kterou předminulý týden schválila Sněmovna. Podle ní by pojišťovny měly hradit nároky klientů při úpadku cestovní kanceláře v plné výši, nyní je to do sjednaného limitu. Za těchto podmínek nebudou pojišťovny podle jejich vyjádření pojištění CK proti krachu poskytovat.

Ilustrační obrázek: Krachy cestovek.cz

Jak informovala Česká tisková kancelář (ČTK), prvním cestovním kancelářím skončí pojištění proti úpadku již v dalších týdnech, jde i o středně velké cestovky. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) nejméně dvěma CK končí pojištění již příští úterý - 29. září. Bez zákonného pojištění nemůže žádná cestovní kancelář prodávat zájezdy. Podle asociace již obdrželo dopis od pojišťoven více než třicet cestovek.

„V návaznosti na nynější legislativní kroky, které jdou proti základním principům pojišťovnictví, jsme byli nuceni poslat prvním cestovním kancelářím v řádu desítek výpovědi pojistných smluv,“ sdělil ČTK mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Jejich počet bude podle něj narůstat tak, jak se bude blížit výročí smlouvy. ‎“Je naší povinností dostát péče řádného hospodáře a dalším regulacím, kterým pojišťovnictví podléhá. Novela zákona nám ale ukládá, abychom šli do neomezeného rizika a hazardovali s majetkem nejen svých akcionářů, ale i klientů,“ podotkl.

Člen představenstva ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík pro ČTK uvedl: „Na základě pokynu akcionářů jsme nyní bohužel nuceni postupně ukončovat stávající smlouvy a neuzavírat nové. Znamená to, že začínáme rozesílat výpovědi smluv, protože nemáme na nově definovaná rizika vhodné zajištění.

Podle Landíka zatím odešlo prvních deset výpovědí. Pojišťovna bude podle něj dále jednat se svými zajistiteli (pojišťovnami pojišťoven). „Avšak vzhledem ke zcela neracionálnímu postupu předkladatelů zákona, který nemá obdoby v žádné členské zemi EU, se nám jeví nalezení řešení, které bude odpovídat obecným zásadám pojišťovnictví, jako velmi nepravděpodobné,“ uvedl.

Také pojišťovna UNIQA posílá postupně podle data doběhu vzájemných smluv cestovním kancelářím výpovědi. „Všechny jsme předem vyrozuměli o dalším postupu v souvislosti s novelou a vysvětlili, proč nelze dále toto riziko krýt. Současně jsme kanceláře upozornili, že v procesu dalšího projednávání novely v Senátu se budeme snažit znovu varovat před úskalími současného znění a zvrátit tento vývoj tak, aby bylo možné nalézt kompromis přijatelný pro všechny strany,“ uvedla pro ČTK mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Novela zákona o podnikání v cestovním ruchu může podle ACK ČR vést v budoucnu k žalobám cestovních kanceláří na stát o náhradu škody či k jejich odchodu do zahraničí. Podle asociace předkladatel zákona nedomyslel situaci, co nastane, pokud pojišťovna vypoví CK smlouvu. Ta nebude smět zájezdy pořádat a klienti, kteří si zájezd zakoupili před vypovězením pojištění, tak o něj prý přijdou. CK prý v takovém případě utrpí významnou ztrátu a může i zkrachovat, přestože její hospodaření bylo v dobré kondici.

Na českém trhu nyní je celkem 942 aktivních pojištěných cestovních kanceláří, které prodají ročně zájezdy v hodnotě zhruba 20 miliard korun.

Vyjádření ministerstva pro místní rozvoj nebylo v době publikování zprávy k dispozici.

(red)

Vytisknout