NAPSALI JINDE: Amatérské fotografování má své hranice

21. září 2015 14:38

Co mají společného Eiffelova věž, bruselské Atomium a člověk kousek od vás na pláži? Na jejich fotografování se vztahují různá omezení.

Foto: archiv autora V tuzemsku pro pořizování snímků veřejně umístěných staveb neplatí žádná omezení.

Zpráva o tom, že EU chystá omezení či zákaz sdílení amatérských fotografií, která v červnu kolovala po českých webech, se ukázala jako nepravdivá.  Stejně jako zprávy o tom, že bez svolení majitele autorských práv nebude možné fotografovat hrady, zámky a další stavby. Ovšem některá omezení platí pro fotografující turisty již dlouho. Jen o nich málokdo ví. Na serveru Denik.cz na to upozornil vedoucí právního oddělení časopisu dTest Lukáš Zelený.  

Asi každý návštěvník Paříže si chce odvézt snímek Eiffelovy věže. V případě, že si jej pořídí přes den, je vše v pořádku. Přes den znamená za denního světla. Jakmile se zapne večerní či noční osvětlení, jde o chráněné autorské dílo. Ten, kdo se chce pochlubit svými snímky bruselského Atomia, je může umístit na nekomerční web, v nízké kvalitě rozlišení a ještě je musí doplnit informací o autorské ochraně, uvádí Denik.cz.

V tuzemsku obdobná omezení nejsou. Týkají se však fotografování lidí. Bez svolení fotografovaného je totiž možné pořizovat snímky jen k úředním, vědeckým, uměleckým, nebo zpravodajským účelům.

(res)

 

Vytisknout