Turecko: Vynechejte jihovýchod země

16. září 2015 09:35 / Aktualizováno 16. září 2015 09:42

Při cestě do Turecka se určitě vyhněte oblastem u syrských a iráckých hranic. Za bezpečnou se nyní obecně nepovažuje cesta do celého tureckého Kurdistánu. Vyplatí se sledovat weby českého velvyslanectví a generálního konzulátu.

Foto: MZV V Turecku se vyhýbejte veřejným shromážděním, varuje ministerstvo zahraničí. Neměli byste také cestovat v noci.

Vzhledem ke stávající bezpečnostní situaci ministerstvo zahraničí (MZV) důrazně nedoporučuje cestovat do oblasti jihovýchodního Turecka, zejména nedoporučujeme cestovat do oblasti jižně a východně od jezera Van až k hranicím, včetně provincií Hakkari, Sirnak. Do měst Mardin, Siirt, Tunceli, Van, Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa a jejich okolí se doporučuje cestovat jen v nejnutnějších případech.  Zásadně se nedoporučuje cestovat do míst poblíž syrských a iráckých hranic, kde může dojít k bezpečnostním incidentům.

MZV doporučuje všem návštěvníkům Turecka obecně zvýšenou opatrnost na celém jeho území, a to zejména při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob. Před i během pobytu doporučuje MZV ČR sledovat aktuální informace o dění v zemi v médiích a v případě nenadálých situací se řídit doporučeními místních úřadů a bezpečnostních orgánů. 

Bezpečnostní situace na jižním pobřeží Turecka - a to ve všech turistických oblastech, jak na Turecké riviéře, tak na Egejské riviéře, či v oblasti Bodrumu - je relativně klidná a pro turisty bezpečná. Vždy je však nutno dodržet doporučení delegátů turistických kanceláří a případně vedoucích ubytovacích zařízení, dále doporučení místních úřadů a bezpečnostních složek.  V souvislosti se stávající bezpečnostní situací v zemi se důrazně doporučuje vyhýbat se probíhajícím demonstracím a místům s velkou koncentrací lidí.

Doporučuje se cestovat organizovaně a ve skupinách, vyhýbat se nočnímu cestování, autem jezdit po hlavních silnicích, apod.  Při výběru místa ubytování je nutno se zejména přesvědčit, že se ubytování nachází v bezpečném místě. Je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty a zároveň nedoporučujeme fotografovat budovy státních institucí.

MZV ČR doporučuje všem, kdo plánují navštívit Turecko, aby sledovali webové stránky MZV ČR a také webové stránky Velvyslanectví ČR v Ankaře a Generálního konzulátu ČR v Istanbulu. Na stránkách velvyslanectví v Ankaře (http://www.mzv.cz/ankara/cz/index.html) a generálního konzulátu v Istanbulu (http://www.mzv.cz/istanbul/cz/) jsou uváděny a aktualizovány informace o případných náhlých, nebo dočasných změnách bezpečnostní situace v konkrétních místech Turecka. Je vhodné sledovat rovněž webové stránky hostící organizace, univerzity nebo společnosti, popř. být s nimi ve stálém kontaktu, a také se informovat u cestovních agentur, které mají v cílových letoviscích své delegáty.

Doporučuje se též registrace v tzv. systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí) -  http://drozd.mzv.cz.

 

Vytisknout