Rok 2016: Tunisko by mělo být levnější

10. září 2015 14:13 / Aktualizováno 10. září 2015 14:25

Do letošního roku populární destinace českých turistů zaznamenala po červnovém teroristickém útoku obrovský úbytek návštěvníků. Ceny zájezdů proto začaly rychle klesat. To se projeví i v cenách zájezdů na příští rok.

Foto: archiv autora Zájem Čechů o zájezdy last minute do Tuniska po červnovém teroristickém útoku poklesl. Například u Invie o 55 procent. Ceny pobytů tak musely klesnout.

Tuniská ekonomika turisty potřebuje. Podle červnových informací serveru iHned.cz, který citoval agenturu Reuters, činí totiž turismus sedm procent HDP země. V roce 2014 to představovalo 1,95 miliardy dolarů (přes 47 miliard korun) a spoustu pracovních míst spojených s turistikou. Server ve stejném článku citoval tuniskou ministryni cestovního ruchu Salmu Lúmíovou, jež odhadovala ztráty způsobené odlivem turistů kvůli terorismu na 515 milionů dolarů. To znamená pokles o čtvrtinu.

Její odhad potvrdilo i chování českých turistů, kteří po útoku prakticky přestali zájezdy do Tuniska nakupovat. Některé cestovní kanceláře, jako například CK Alexandria, jej proto úplně přestaly nabízet.

Podle zpráv serveru Blesk.cz se situace začala měnit až v polovině srpna. Jedním důvodem bylo jistě to, že se v Tunisu za tu dobu nestal žádný další útok a obavy turistů se tak poněkud rozptýlily. Druhým důvodem pak byl pokles cen až o 30 procent. Parlament navíc od září zrušil odletovou taxu 300 dinárů, zhruba 370 korun, což je zdánlivě zanedbatelná částka, ale pro čtyřčlennou rodinu již znamená zřetelné snížení nákladů.

Vzhledem k tomu, že české cestovní kanceláře a jistě nejen ty, se letos okamžitě přeorientovaly na Řecko, Bulharsko a další destinace, dá se důvodně předpokládat, že dovolená v Tunisku nebude příští rok patřit k nejdražším ve Středomoří. 

(res)

Vytisknout