Z ARCHÍVU: Krach CK Eurotravel před osmi lety ukázal na díru v zákoně

3. září 2015 13:25

V září roku 2007 padla šumperská cestovní kancelář Eurotravel.O poškozené klienty se naštěstí postarala pojišťovna, hůře ale dopadly cestovky, jimž CK Eurotravel provizně prodala zájezdy. Případ ukázal na jednu z mnoha mezer v zákoně o podnikání v cestovním ruchu.

Foto: archiv autora Z Itálie se již 60 klientů zkrachovalé CK Eurotour vracelo autobusem, který hradila pojišťovna.

Šumperská firma byla spíše menší cestovkou, čemuž odpovídaly i počty poškozených turistů. V době bankrotuměla v Itálii 60 turistů a dalších 81 klientů už neodjelo na uhrazený zájezd.

Eurotravel se dostal do finančních problémů a nemůže hotelům a dopravcům platit za služby,“ informovaly 17. září 2007 Novinky.cz, podle nichž se pojišťovna Union dozvěděla o úpadku již o pár dní dříve.

„Poslední roky tato kancelář utlumovala provoz a vykonávala spíše agenturní činnost přeprodejem zájezdů pro jiné kanceláře za provizi. Proto nás letošní (míněno rok 2007, pozn. red.) třetí krach ani nepřekvapuje,“ řekl serveru Deník.cz TomioOkamura, tehdejší tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle něj v sezoně před bankrotem s cestovkou vyjelo odhadem do tří tisíc klientů včetně přeprodaných zájezdů.

Okamura zároveň dodal, že úpadek proběhl „gentlemansky“, protože CK vyhlásila krach až poté, co mělo všech 60 turistů v Itálii zaplaceno všechny služby na místě pobytu. Autobus z Lida di Adriano zpět do vlasti ale musela zajistit pojišťovna Union, která zároveň dalším klientům vracela peníze za nevyčerpané zájezdy.

„Problémem je ovšem fakt, že o peníze zřejmě přijdou cestovní kanceláře, jimž CK Eurotravel provizně prodala jejich zájezdy, na vztah mezi cestovními kancelářemi se totiž pojištění proti úpadku nevztahuje," citovaly Okamuru vzápětí po bankrotu Hospodářské noviny.

„Bohužel, je to díra v zákoně. My jsme před rokem přišli o několik desítek tisíc korun, protože jedna krachující agentura nám platby již neposlala, ale pro klienty jsme zájezd uskutečnit museli,“ řekl Olomouckému deníku majitel další šumperské cestovní kanceláře, který si nepřál zveřejnit své jméno.   

Tomio Okamura k tomu dodal, že jedinou možností je konkurzní vyrovnání. „Většina cestovních kanceláří ale nesídlí ve vlastních objektech, ale v pronájmu, takže výsledek může být nejistý,“ shrnul reálnou situaci dřívější mluvčí asociace.

Eurotravel založil v lednu 1998 bývalý šumperský učitel Jaromír Němec. Nyní pětašedesátiletý podnikatel byl po celou dobu fungování kanceláře jejím jediným jednatelem i společníkem. V září 2012 olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě zrušila firmu s likvidací. Z usnesení soudu vyplývá, že CK prodala veškerý majetek na částečnou úhradu svých dluhů a že nebyl podán návrh na konkurz.

(rev)

 

Vytisknout