NAPSALI JINDE: Pozor na „klubové“ cestování i zájezdy na poslední chvíli

1. září 2015 12:31

Končící hlavní sezona dovolených otevírá naplno prostor pro pořadatele různých prodloužených víkendů, nebo laciných „expedicí“. Zdaleka ne všichni k tomu mají oprávnění. Komplikace mohou nastat i u zájezdu na „poslední chvíli“. Ty však většinou způsobuje přehnané očekávání.

Foto: archiv autora Cenově lákavé mohou být různé "klubové expedice", například na kolech. Jejich pořadatelé však nejsou cestovní kanceláří. Na ilustračním snímku trh v maďarské Soproni, nedaleko Neziderského jezera.

Ne každý subjekt, který pořádá zájezdy, je cestovní kanceláří. Typickým příkladem jsou pořadatelé nejrůznějších „klubových cest“. Upozornil na to server Kurzy.cz. Pokud se k takové cestě přidáte, zaplatíte za ni a ona se nakonec neuskuteční, nemáte žádnou garanci vrácení peněz. Protože pokud takový subjekt zkrachuje, nemá odpovídající pojištění. Protože není cestovní kanceláří. Komplikované je, u těch to pořadatelů, i řešení jakýchkoli dalších sporů a reklamací.

Naopak seriózní cestovní kancelář má uzavřené pojištění proti úpadku, protože bez něj nemůže legálně podnikat. A právě z tohoto pojištění plyne garance vrácení vašich peněz. Samozřejmě v cestovních kancelářích platí také reklamační řády, jež vyřizování případných stížností podstatně zjednodušují.

Základním ukazatelem, zda ten, od koho si chcete koupit zájezd, je či není solidní cestovní kancelář je právě jeho pojištění proti úpadku. Seznam pojištěných „cestovek“ najdete na stránkách ministerstva pro místní rozvoj. Pokud pořadatel v seznamu není a vy s ním přesto odjedete na akci, riskujete. Jedete totiž s nelegální cestovní kanceláří, u které se nemusíte, v případě problémů, domoci vůbec žádné náhrady.

Problémy jiného druhu mohou plynout ze snahy ušetřit a koupit si zájezd „na poslední chvíli“. Tématu se podrobně věnoval server iDnes.cz. Na otázky čtenářů na něm odpovídala Kateřina Petříčková z asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Rozptýlila obavy některých čtenářů z toho, že koupí takového zájezdu se stanou jakýmsi turistou druhé kategorie. Práva a servis mají totiž turisté stejné, bez ohledu na to, jak si zájezd pořídili. Upozornila však na dvě možné nepříjemnosti.

Nabídka „na poslední chvíli“ letos není nijak široká, protože cestovní kanceláře se již většinou naučily dobře odhadovat, jakou kapacitu budou potřebovat. I proto sleva z ceny, jež je pro mnoho zájemců hlavním lákadlem, nebývá již nijak závratná.

V každém případě by si však měl každý, kdo kupuje na poslední chvíli, pečlivě prostudovat smlouvu o zájezdu. Bez ohledu na to, že se mu zdá, že na to má málo času. Pokud je totiž se zájezdem spojený nějaký „zakopaný pes“, měl by být ve smlouvě k nalezení, varovala Kateřina Petříčková na serveru iDnes.

(res)

Vytisknout