Makedonie, Tanzanie a Guatemala: ministerstvo varuje turisty

26. srpna 2015 20:03

V Makedonii řádí zločinci, parazitující na migrantech, v Guatemale je velké napětí před zářijovými volbami. Předvolební kampaň probíhá také v Tanzanii. Volební kampaň v obou zemích může ohrozit bezpečí cestovatelů.

Foto: MZV Cestovatelé do Makedonie, Guatemaly a Tanzanie by se měli registrovat v databázi DROZD. Na ilustračním snímku je Ministerstvo zahraničí České republiky.

Makedonie, Guatemala ani Tanzanie nepatří k masovým destinacím českých turistů. Ti, kteří tam však v současné době mají namířeno, by měli být ve střehu. A registrovat se v cestovatelské databázi DROZD. Nejrizikovější je zřejmě cesta do Makedonie.

Přes Makedonii totiž zřejmě vede hlavní trasa migrantů, kteří využívají takzvanou Balkánskou cestu, po které se chtějí dostat do Evropské unie, především do Německa a Švédska. Toho využívají, podle českého ministerstva zahraničních věcí (MZV), kriminální skupiny, jež migrantům nabízejí cestu přes hranice nebo je okrádají. Turisté, kteří jsou vybaveni nesrovnatelně lépe, než většina migrantů, se tam snadno mohou stát dalšími oběťmi lupičů.      

MZV proto doporučuje individuálním turistům omezit tůry v odlehlých oblastech, především v pohoří Šar Planina a pohraničních oblastech s Albánií a Kosovem. Proti lupičům by však nemusela mít valné šanci ani skupinka turistů.

Ministerstvo doporučuje také zvýšenou opatrnost při jízdě po hlavní dálniční trase do Řecka (Kumanovo – Skopje – Veles - Gevgelija), po které se pohybuje velké množství migrantů, převážně cestujících na kolech. Nejaktuální informace o situaci na hraničních přechodech je možné získat zde

V Guatemale plyne možné ohrožení turistů „z hluboké politické krize před všeobecnými volbami, které se uskuteční 6. září“. MZV proto upozorňuje na možné zhoršení bezpečnostní situace v zemi. Doporučuje proto zdržovat se v turistických resortech, sledovat místní informační zdroje a zachovávat zvýšenou obezřetnost. Návštěvníci Guatemaly by se určitě měli vyhnout předvolebním i protestním shromážděním, varuje MZV.

Tanzanii čekají volby až 25. října. V zemi však probíhá volební kampaň, což může vést k lokálnímu zhoršení bezpečnostní situace. MZV proto radí vyhýbat se předvolebním shromážděním, sledovat místní informační zdroje a zachovávat zvýšenou míru obezřetnosti.

I při cestách do Guatemaly a Tanzanie ministerstvo doporučuje registrovat se v databázi DROZD.

(res)

Vytisknout