Z ARCHÍVU: Před devíti lety zkrachovala kladenská cestovka Asotour

25. srpna 2015 12:34

Původně odborářská CK Asotour z Kladna patřila mezi menší kanceláře, její bankrot byl přesto v jedné věci výjimečný. Jednalo se totiž o jedinou cestovku, která nepřežila rok 2006.

Foto: archiv autora Když krachovala kancelář Asotour, měla v Řecku a Itálii 46 klientů. Na snímku Petra na ostrově Lesbos.

CK Asotourzajišťovala klasické pobytové zájezdy a nabízela i organizování poznávacích cest pro jednotlivce na míru do celého světa. V době svého úpadku, 11. srpna 2006, měla v Itálii a Řecku 46 klientů, o jejichž návrat se postarala. Na uhrazenou dovolenou už však neodjely desítky lidí.

Česká pojišťovna vyplatí klienty kladenské cestovní kanceláře Asotour, která zkrachovala. Výplata peněz se bude týkat několika desítek klientů kanceláře,“ citovala média vzápětí po krachu vyjádření mluvčí pojišťovny Dagmar Koutské.

Ačkoli o klienty bylo podle všeho vzorně postaráno, vyřizování úpadku se neúměrně protáhlo. Z insolvenčních dokumentů vyplývá, že jednatel a majitel Asotouru Miroslav Kuna podal insolvenční návrh až tři a půl roku po bankrotu.

Celkem předložil tři návrhy, první v prosinci 2009 a poslední v září následujícího roku. Všechny neúspěšně. Krajský soud v Praze insolvenční řízení na jaře 2011 zastavil, protože dlužník, tedy Asotour, nezaplatil zálohu na náklady insolvenčního řízení.

Návrh ze září 2010 nicméně nepřinesl žádné zásadní překvapení. Vyplynulo z něj, že cestovka kromě dluhů nic neměla, což je u bankrotářů z branže obvyklý stav.

„Jednatel společnosti a zároveň jediný společník prohlašuje, že dlužník nemá žádný majetek, ani žádné zaměstnance, má pouze závazky, respektive nezaplacené faktury,“ píše se v návrhu, v němž se firma přihlásila k dluhům ve výši 260 tisíc korun. Věřitelů bylo 15, jednalo se o jiné cestovní kanceláře nebo agentury.

CK Asotour má dlouhou a poměrně pestrou historii. Podle údajů z obchodního rejstříku cestovku v roce 1992 založili odboráři, mimo jiné z Poldi Kladno.  V roce 2001 pak společnost i funkci jednatele převzal kladenský podnikatel Miroslav Kuna s rodinnými příslušníky Martinem Kunou a Markétou Kunovou. Od prosince 2004 pak Miroslav Kuna figuruje jako jediný společník. 

(rev)

 

 

 

Vytisknout