Zlevní konec embarga na Kubu dovolené v Karibiku?

23. srpna 2015 18:54

Média, včetně českých začala spekulovat o tom, zda zlevní dovolené v oblasti Karibského moře. Způsobit by to měl předpokládaný zájem amerických turistů o návštěvu Kuby. Tedy pokud USA zruší již 55 trvající embargo, uvalené na tento ostrov.

Foto: Jan Bělovský Pokud se Američtí turisté přesunou z ostatních karibských ostrovů na Kubu, mohla se na nich dovolená stát dostupnější. Češi by tak mohli získat další exotickou alternativu k oblíbenému Chorvatsku.

Možná již příští rok bude pro Čechy nákladnější dovolená na Kubě. Naopak levnější by mohla být dovolená na ostatních ostrovech v exotickém Karibiku. Pokud USA zruší své embargo vůči Kubě, předpokládá se totiž výrazný zájem amerických turistů o návštěvu tohoto ostrova. O to méně by jich, podle předpokladů, potom navštívilo „Ostrov svobody“. To by mělo vyvolat pokles cen v ostatních karibských destinacích.

Otázkou ovšem zůstává, zda očekávanému zájmu dokáže vyhovět samotná Kuba. Podle některých odhadů totiž její hotelová kapacita vyčerpaná již loni, kdy na ostrov přijely asi tři miliony turistů. Jestliže je tento odhad správný, nebude přesouvání turistů na Kubu tak výrazné a jeho dopad na ceny v Karibiku tak výrazný. Dá se však očekávat, že státy, jejichž ekonomika stojí z velké části na turismu (například Aruba), budou na vývoj okolo Kuby reagovat pro turisty příznivě.

Rozhodujícím faktorem však bude, zda a kdy USA zruší své embargo. A to zatím nikdo neví. Letošní otevření amerického velvyslanectví a zmírnění amerických omezení pro návštěvu ostrova je ovšem nadějným signálem.

(res)

Vytisknout