Téměř 40 procent kontrolovaných „cestovek“ mělo nedostatky

13. srpna 2015 15:30 / Aktualizováno 13. srpna 2015 15:38

Nejčastější pochybení, které při svých 77 kontrolách cestovních kanceláří objevila Česká obchodní inspekce (ČOI), se týkalo nedostatečného informování zákazníků o možnostech reklamace. Inspekce odhalila i klamavé praktiky a závady v informacích o cenách.

Foto: Jan Bělovský Pozor! Stále je hodně cestovních kanceláří, ve kterých se vyplatí důsledně prověřovat všechny poskytnuté informace.

Česká obchodní inspekce provedla ve druhém čtvrtletí tohoto roku celkem 77 kontrol v cestovních kancelářích. Ve 29 případech, tedy ve 37,7 procenta z kontrolovaných firem, objevila pochybení, někdy i přímo klamavé praktiky. To je horší výsledek, než v prvním čtvrtletí. Na druhou stranu, inspekce nepřišla na žádné závažné chyby v oblasti reklamací, což její ústřední ředitel Mojmír Bezecný hodnotí příznivě.

Nejčastějším prohřeškem bylo nedostatečné informování o možnostech reklamace, ke kterému došlo v 16ti případech. Nekalé praktiky, tedy poskytování zavádějících a neúplných informací inspektoři odhalili v osmi firmách. Do této kategorie patří například neposkytnutí informace o možnosti zvýšení ceny zájezdu, o možnostech speciálních podmínkách pro čerpání uváděných slev, nebo o změně platnosti prodávaných poukázek. V jednom případě došlo k předražení zájezdu 552 korun a v jednom případě cestovní agentura neuvedla v materiálech, pro kterou cestovní kancelář zájezdy prodává. ČOI udělila firmám pokuty v celkové výši 211 tisíc korun.

Nejhorší výsledky měly cestovní kanceláře z Prahy a Středočeského kraje a Královéhradeckého a Pardubického kraje když z celkových 10 kontrol jich bylo šest se zjištěnou závadou, respektive z pěti kontrol tři se závadou. Ústecký a Liberecký kraj mají na skóre 15:8, v Jihočeském kraji a na Vysočině proběhlo kontrol 12, závadu inspektoři našli v polovině případů. O málo lepší výsledek zaznamenaly Jihomoravský a Zlínský kraj, které mají poměr 11:5. Velmi dobře dopadly kontroly v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde se jich uskutečnilo 18, což je nejvíc v zemi. Závada se tam objevila jen v jedné kanceláři. Zcela bez závad pak proběhlo šest kontrol v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

(res)

 

 

Vytisknout