Ministerstvo varuje před cestami do čtyř států

5. srpna 2015 20:46

Podle stránek českého ministerstva zahraničních věcí se v srpnu objevilo aktuální varování před cestou do čtyř zemí Afriky a Asie. Průběžné varování před návštěvami dlouhodobě rizikových zemí, včetně východu Turecka, ovšem zůstává také v platnosti.

Foto: MZV Kdo cestuje do nebezpečných oblastí, mel by se registrovat v databázi ministerstva zahraničních věcí.

Seznam zemí, do kterých není bezpečné se vydat – podle českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) - se aktuálně rozšířil o čtyři země: Keňu, Srí Lanku, Indii a Barmu (Myanmar).  Důvody, pro odložení ,či zvážení cesty jsou různé.

Cestu do některých svazových států Indie a Myanmaru MZV nedoporučuje kvůli záplavám, jež obě země postihly v předchozích dnech. Panuje v nich totiž nepřehledná a vyhrocená situace, která nemusí být turistům příliš nakloněna.

V Indii jsou nejvíce postižené státy Západní Bengálsko, Oríša, Rádžastán a Gudžarát. V Myanmaru se stav živelní pohromy (natural disaster zone) týká státu Rakhine, Čínského státu a oblastí Sagaing a Magway, uvádí MZV.

Do Keni, oblíbeného cíle příznivců safari, byste měli cestu zvážit ze dvou důvodů. Tím prvním je rostoucí množství případů cholery, jež se nevyhýbá ani hlavnímu městu Nairobi, ani druhému největšímu městu Mombase. Podle stránek MZV se cholera týká deseti oblastí země: Migori, Homa Bay, Bomet, Krinyaga, Embu, Baringo, Kiambu, Turkana, Nairobi a jeho okolí a Mombasa.  Případní návštěvníci by neměli především navštěvovat chudinské čtvrti, kupovat jídlo od pouličních prodavačů, vystříhat se fyzického kontaktu s nakaženými a samozřejmě dodržovat zvýšenou hygienu.

Druhé varování před návštěvou Keni, je dlouhodobější a týká se možného rizika opakování teroristických útoků. Jako prevence před tímto nebezpečím se doporučuje vyhnout se chudinským čtvrtím Nairobi a Mombasy, ale i v dalších velkých střediscích a pak také šedesátikilometrovému pásu podél hranic se Somálskem a u pobřeží ostrova Lamu. MZV také nedoporučuje návštěvy míst s vyšší koncentrací lidí.

Pokud se chystáte na Srí Lanku, kde proběhnou 17. srpna volby, platí pro vás výstraha vyhnout se místům s větší koncentrací lidí a především místům, kde jsou volební místnosti.

V případě, že se chystáte do zemí, kde nepanují standardní podmínky, případně jsou tyto země přímo na varovném seznamu MZV, je vhodné se registrovat v databázi Drozd, spravované MZV.

(res)

 

 

Vytisknout