TISKOVÁ ZPRÁVA: Nejvyšší představitel cestovního ruchu Taleb Rifai přijal pozvání Karly Šlechtové do Prahy

4. srpna 2015 10:40

Generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) Taleb Rifai stráví spolu s ředitelkou Komise pro Evropu Isabelou Garaňou v České republice celkem tři dny. Jedná se o historicky první oficiální návštěvu nejvyššího představitele této organizace v České republice, kterou iniciovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Informovala o tom včera tisková mluvčí ministerstva.

Generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu Taleb Rifai a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová FOTO: MMR

„Návštěva slouží k prohloubení spolupráce mezi Českou republikou a Světovou organizací cestovního ruchu. Byly dohodnuty konkrétní kroky spolupráce, které jsou součástí podepsaného Plánu spolupráce na nadcházející období 2015-2017, který jsme spolu vypracovali. Generální tajemník Taleb Rifai také zmínil, že je rád, že Česká republika momentálně předsedá Visegrádské skupině, která si v čele vyžaduje silného aktéra. Této důvěry si opravdu vážím,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Česká republika na základě schůzky a podepsaného Plánu spolupráce bude získávat know-how v oblasti cestovního ruchu, a to především formou analýz, studií a kompendií statistik cestovního ruchu. Byla dohodnuta také vzájemná účast na akcích a konferencích na odborná témata v oblasti cestovního ruchu, organizovaných Světovou organizací cestovního ruchu a Českou republikou.

„Během dnešního odpoledne došlo také k podpisu Globálního etického kodexu cestovního ruchu asociacemi a univerzitou působící v cestovním ruchu. Dojde tak k navázání užší spolupráce mezi soukromým sektorem a UNWTO,“ dodala Karla Šlechtová.

Ministerstvo pro místní rozvoj je věcný a finanční gestor členství ve Světové organizaci cestovního ruchu (UNWTO). Základním posláním této organizace je podpora a rozvoj cestovního ruchu vzhledem k jeho přispění k ekonomickému rozvoji, mezinárodnímu porozumění, míru, blahobytu a všeobecnému respektování lidských práv a základních svobod. Současnou členskou základnu tvoří 156 členských států, 6 teritorií a více jak 400 přidružených členů reprezentujících soukromý sektor, vzdělávací instituce a sdružení cestovního ruchu. Česká republika na základě členství čerpá souhrnné informace z oblasti statistik cestovního ruchu, trendů cestovního ruchu, rozvoje produktů a marketingu a dalších oblastí cestovního ruchu od ostatních členských států.

Ing. Veronika Vároši
Vedoucí oddělení komunikace

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 224 861 508
fax: +420 224 861 333
mobil: +420 734 360 704
e-mail:veronika.varosi@mmr.cz
www.mmr.cz

Vytisknout