Můžete si ověřit, že je cestovní kancelář pojištěná?

31. července 2015 10:33

Když v zahraničí zůstanete neplánovaně déle, nebo se naopak vrátíte dříve, protože vaše cestovní kancelář zkrachovala, zkazí to celou dovolenou. Stejně tak, když ke krachu cestovky dojde těsně před odjezdem. K ověření, zda je CK pojištěna proti úpadku (což je povinnost, kterou všem cestovním kancelářím ukládá zákon), můžete využít tři způsoby.

Každý chce prožít dovolenou, včetně návratu z ní, bez komplikací. Proto se vyplatí ověřit si, že cestovní kancelář má platné pojištění proti úpadku. Zabere vám to jen chvilku u internetu. FOTO: Archív

Každá cestovní kancelář musí být schopná svým klientům doložit, že má uzavřené pojištění proti úpadku. Většinou to dělají tak, že mají kopii dokladu vyvěšenou v prostorách, kam přicházejí zákazníci. Nebo ji každému zákazníkovi při sjednávání zájezdu ukazují. Případně vám musí potvrzení na vyžádání ukázat. Standardem by rovněž mělo být, že CK má platný certifikát o pojištění proti úpadku i na svých webových stránkách.

Cestovní kanceláře se podle zákona o podnikání v cestovním ruchu musí pojistit nejméně na 30 % ze svého plánovaného obratu z prodeje zájezdů, bohužel však naprostá většina z CK neuvádí, na jakou částku jsou pojištěny. Pro lepší představu: Pokud je cestovka pojištěna na dva milióny korun, jde o částku rovnající se jednomu letadlu s kapacitou 200 lidí, kteří mají zájezd za 10 tisíc Kč.

Druhým krokem může být ověření, zda se vámi zvolená kancelář nachází v seznamu, který poskytují na svých webech samy pojišťovny. Komplexní a aktualizovaný seznam všech CK, které mají platnou smlouvu s některou z pojišťoven, které tuto službu nabízejí, najdete na stránkách cestovni-pojisteni.eu.

Stačí, když do příslušného pole na hlavní stránce napíšete jméno cestovky nebo její identifikační číslo. Okamžitě se dozvíte, zda a u koho je kancelář pojištěna, ale také to, zda náhodou není v konkurzu či insolvenci. (Otazníky v kolečku za jednotlivými údaji skrývají vysvětlivky, případný vykřičník upozornění.).

Pod těmito údaji je ovšem upozornění, že údaje o pojištění mají pouze informativní charakter a pokud se jimi budete řídit, tak na vlastní riziko. Následuje doporučení ověřit si údaj přímo v pojišťovně.

Podobnou formulaci najdete i na stránkách ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které rovněž nabízí ověření, zda je CK pojištěna proti úpadku (odkaz najdete zde). Portál Krachy cestovek.cz v minulosti upozornil na to, že ministerský web neobsahoval všechny informace, např. v jeho seznamu zcela chyběla pojišťovna Slavia či tuzemské filiálky slovenských pojišťoven Allianz a Kooperativa.

(res)

Vytisknout