TISKOVÁ ZPRÁVA: Letiště Praha odbavilo v pololetí více cestujících

30. července 2015 18:43

Výkony za první pololetí roku 2015 na pražském ruzyňském letišti potvrzují narůstající zájem o Prahu jako cílovou destinaci. Za první pololetí roku 2015 odbavilo Letišti Praha celkem 5 233 583 cestujících, zatímco za stejné období roku 2014 to bylo téměř o 270 tisíc méně.

Ilustrační foto

„V prvním pololetí letošního roku bylo odbaveno meziročně o 5,4 % cestujících více. Stejně jako v prvním čtvrtletí letošního roku nejvíce rostly počty pasažérů ze zemí Evropy a Blízkého východu. Podle aktuálních čísel očekáváme, že by se celkový nárůst počtu cestujících za rok 2015 mohl pohybovat okolo 5 %,“ komentoval výhled Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu.

Provozně nejsilnějším dnem byl v prvním pololetí 26. červen, kdy letiště odbavilo přes 48 tisíc cestujících, nicméně se očekává, že tento dosavadní letošní rekord bude během tradičně neoblíbenějších letních měsíců pokořen.

Mezi země s největším nárůstem počtu cestujících do Prahy a zpět patří Velká Británie, Belgie, Turecko, Spojené arabské emiráty a Německo. Top destinacemi z hlediska nárůstu počtu cestujících jsou londýnské letiště Stansted, Dubaj, Frankfurt, Řím a Amsterdam. Letišti se díky navýšení na těchto destinacích podařilo nahradit 15% meziroční pokles na linkách z Ruska.

Zvýšení objemu přepravy za první pololetí roku je dáno jednak provozem nových linek, které v prvním pololetí loňského roku ještě nebyly provozovány (např. Moskva/Vnukovo, Brémy, Boloňa, Belfast, Glasgow), ale také navyšováním kapacit na stávajících linkách, zejména u tradičních destinací jako je Londýn, Řím či Dubaj. Průměrná obsazenost všech letů v prvním pololetí 2015 se meziročně zvýšila o 3,6 procentního bodu na úroveň 74,5 % (z původních 70,9%).

Vytisknout