Z ARCHÍVU: Před osmi lety zkrachovala cestovka tureckých podnikatelů FBSK

30. července 2015 18:38

Koncem letošního července uběhlo už osm let chvíle, kdy aerolinky Travel Service odmítly odbavit klienty cestovní kanceláře FBSK 1907 a ta následně vyhlásila úpadek. Kolem cestovky, která podnikala pod obchodními názvy I´m travelling a Detur, se pohybovalo několik nechvalně proslulých bankrotářů převážně tureckého původu.

Ilustrační foto – repro Facebook

Pád FBSK z 24. července 2007 poškodil tisíce lidí. Objednané, ale nezaplacené lety musela dopravci Travel Service uhradit Česká pojišťovna, která tímto způsobem postupně repatriovala stovky českých turistů z Tuniska, Turecka a řeckých ostrovů.

Dalším zklamaným zákazníkům pak pojišťovna vracela peníze za neuskutečněné zájezdy. Hospodářské noviny tehdy zveřejnily odhady odborníků, že s I´m travelling a Detur mělo odletět zhruba tři a půl tisíce klientů. V roce 2006 s nimi vycestovalo skoro 20 tisíc turistů.

Spolumajitel a jednatel kanceláře Tunc Südogan odmítl po bankrotu komunikovat s médii, místo něj vystupoval delegát Jaroslav Hlinomaz. „Pro nás všechny je to bomba a já jsem naprosto v šoku,“ citoval server iDnes.cz Hlinomaze, jenž se z šoku posléze oklepal a založil si vlastní cestovku Redgreentours. Ta krachla po třech letech existence v červnu 2012.

Ještě pestřejší podnikatelskou historiiTunc Südogan. Podle dostupných informací kariéru v Praze začal v roce 1997 firmou GTI, která se rok jmenovala také GTI Travel Agency.

Následně založil GTI & ELITA, později Elita Travel. Společnost fungovala coby cestovka v letech 1998 až 2001. Neplatila ale svým dodavatelům a marně se dožadovala soudu o ochranu před věřiteli. Na exekuce také dojela. Pro nedostatek majetku dlužníka byl návrh na exekuci zrušen a firma vymazána z rejstříku.

Südogantaké se svými tureckými kolegy spoluvlastnil společnost Bazaar 10, jejíž náplní činnosti byla i cestovní kancelář. Firma jako cestovka nicméně skončila v roce 2001, insolvencí prošla v roce 2010 a likvidací o rok později.

Pro úplnost ještě dodejme, že FBSK 1907 se v rejstříku objevila v dubnu 1999. Jejími společníky byli kromě Südogana a jeho manželky Julieještě tři další turečtí podnikatelé.

Zajímavou postavou je také bývalý ředitel DeturaI´m travelling Devrim Aknar. Tento podnikatel tureckého původu hned pokrachuFBSK založil cestovní kancelář Sede, která vystupovala pod staronovým obchodním názvem Detur. Jenže už v červnu 2008, tedy ještě před začátkem sezóny, společnost skončila. Podle Aknara se majitelé rozhodli poslat firmu do likvidace.

Nesmíme zapomenout ani na Aknarovu manželku Stanislavu, které vlastnila letos v červnu zkrachovalou CK Marine Tour a momentálně ji patří nová slovenská cestovka Fly2Go. Čtenáři redakci portálu Krachy cestovek.cz upozornili, že při vyřizování úpadku Marine Tour s asistenční službou se angažoval obětavý manžel paní Stanislavy Devrim Aknar. Bohužel nevíme z jakého titulu, nebyl ani majitelem, ani jednatelem, ani zaměstnancem firmy.

Závěrem dodejme, žefirma FBSK 1907 se ocitla v konkursu pár měsíců po svém krachu. Soud v roce 2010 zrušil konkurz poté, co byly splněny podmínky konkurzu. Oprávnění na provozování cestovní kanceláře podle živnostenského rejstříku společnosti zaniklo až loni v červenci. Celkové dluhy cestovky údajně dosáhly 36 milionů korun. 

(rev)

Vytisknout