Návod na klidnou dovolenou s „cestovkou“ i bez ní

24. července 2015 08:32 / Aktualizováno 28. července 2015 08:17

Ať už jste si svou dovolenou již objednali, nebo ne, může se vám hodit náš podrobný materiál o úskalích, která vás mohou potkat a o tom, jak jim čelit. Nebo se jim úplně vyhnout.

Foto: Jan Bělovský Abyste si mohli užít atmosféru dovolené, nesmíte podcenit její přípravu. To znamená smlouvy, objednávky, pojištění a tak dále.

Na problémy v průběhu dovolené si můžete zadělat již ve chvíli, kdy si kupujete zájezd či si připravujete individuální cestu. A protože jsme portál na obranu spotřebitelů v cestovním ruchu, nabízíme vám rovnou celou sadu návodů, jak mít dovolenou opravdu klidnou. Nebo alespoň na to, jak se účinně bránit šlendriánu cestovní kanceláře, hoteliéra a tak podobně. 

Jedete s „cestovkou“

Pořízení zájezdu od některé cestovní kanceláře je nejpohodlnějším způsobem, jak si dovolenou zařídit. Vyplatí se ovšem věnovat pozornost cestovní smlouvě, tomu, zda je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku a prověřit si platební podmínky.

V cestovních smlouvách se může skrývat nejedno nepříjemné překvapení. Čtěte je proto podrobně, v klidu a pozorně. Jestli něčemu nerozumíte, nechte si to vysvětlit. Vyhnete se tak možným pozdějším nedorozuměním. Jak postupovat si přečtete zde.

Cestovní kancelář vám musí ukázat doklad o svém platném pojištění proti úpadku. Nijak neprohloupíte, když si platnost dokladu ověříte. Jak a kde to můžete udělat, se dozvíte v tomto textu.

Důležitou součástí smluvních podmínek s cestovní kanceláří jsou storno podmínky. O nich si můžete přečíst na tomto místě. Jde o náš již dříve publikovaný článek, a tak se podmínky „cestovek“ v něm zmíněných, mohly změnit. Nicméně princip storno poplatků zůstává stejný.

V případě, že se v průběhu pobytu vyskytne nějaká nepříjemnost, vyplatí se řešit ji neprodleně. O tom, jak na to, pojednává tento článek i aktuální tisková zpráva Sdružení ochrany spotřebitelů, kterou jsme zveřejnili 7. července.

Jedete bez „cestovky“

Jestli jste se rozhodli si zajistit dovolenou vlastní péčí a zejména jestli to budete dělat poprvé, můžou vám přijít vhod naše tipy. Možná hned ten první, který se týká nákupu letenek. Podívat se na něj můžete zde.

Na našich stránkách jsme se v minulosti věnovali i tomu, jak si co nejlépe vybrat hotel a jak si jej rezervovat. Především začátečníkovi se budou naše rady, které čekají na tomto místě, budou jistě hodit.

Nezbytnou součástí přípravy, především zahraniční dovolené, je výběr a uzavření vhodného cestovního pojištění. Je pravda, že toto pojištění zahrnuje i řada platebních karet, ale jejich limity pojistného plnění nemusejí být dostačující. Pojištění, jež si sjednáte sami bude lépe odpovídat vašim plánům a může zahrnovat asistenční službu, která může být v případě problémů neocenitelná. Porovnání poměru „cena/výkon“ je u tohoto typu pojištění navíc velmi příznivé. Naše rady na vás čekají v tomto článku. K tématu cestovního pojištění se váží informace o tom, co máte dělat, když utrpíte v cizině úraz, nebo onemocníte. Což se, bohužel, také stává. Příslušná doporučení si můžete přečíst tady.

Půjčit si na dovolené auto, alespoň na den či dva, představuje pohodlnou možnost jak z letecky navštívené země vidět co nejvíc. Pokud o tom uvažujete, můžete se podívat sem

Všem, kteří se vydají na cestu vlastním automobilem se může hodit informace o ceně pohonných hmot v řadě evropských zemí. Najdete je zde.

Každý, kdo chce vyjet na dovolenou bez cestovní kanceláře, by se měl seznámit s tím, které země považuje za rizikové ministerstvo zahraničí, případně před čím v konkrétních zemích varuje. Jejich seznam je průběžně aktualizován a zahrnuje více zemí, než pravděpodobně tušíte. Máme jej pro vás připravený pod tímto odkazem.

(res)

Vytisknout