NAPSALI JINDE: Letecké společnosti budou hlásit údaje o cestujících

21. července 2015 00:52 / Aktualizováno 28. července 2015 08:17

Teroristický útok na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo změnil názor poslanců Evropského parlamentu. Přestali blokovat vytvoření databáze údajů o cestujících v letecké dopravě.

Foto: Letiště Praha Údaje o cestujících aerolinek by měla EU archivovat maximálně pět let.

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu odsouhlasil minulý týden návrh o společné evidence osobních údajů cestujících v letecké dopravě. Informoval o tom server České noviny. Po dvouletém odmítání takového postupu změnil jeho názor útok na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Oficiálním důvodem pro sdílení dat o cestujících v letecké dopravě je snaha předejít návratu evropských bojovníků Islámského státu zpět do Evropy.

Podle návrhu pravidel jmenné evidence cestujících (PNR, Passenger Name Record) by aerolinie i cestovní kanceláře, jež provozují lety do Unie a z Unie předávaly například adresy cestujících nebo informace o platbě za letenku, stanoveným úřadům EU. Podle Českých novin by měl k údajům cestujících přístup omezený počet lidí a to po dobu maximálně pěti let. Po této lhůtě by data byla smazána. O konkrétní podobě sdílení informací se ještě bude jednat s členskými státy Unie.

(res)

Vytisknout