Z ARCHÍVU: Před šesti lety zkrachovalaTomi Tour

17. července 2015 11:40 / Aktualizováno 28. července 2015 08:18

Neuvěřitelných 17 tisíc poškozených klientů s nároky za téměř 200 milionů korun, dluhy za víc než 100 milionů, trestní oznámení a policejní vyšetřování. To je ve zkratce účet za jeden z největších bankrotů cestovní kanceláře v historii České republiky. Před šesti lety, 17. července 2009, zkrachovala CK Tomi Tour spjatá se známým podnikatelem a bývalým senátorem Václavem Fischerem.

Ilustrační foto: JanSuchy, Wikimedia Václav Fischer, který byl marketingovou tváří Tomi Tour, do poslední chvíle tvrdil, že s cestovní kanceláří je vše v pořádku.

Rok 2009 nezačal pro cestovku vůbec dobře. Již v půlce ledna iDnes.cz psal o milionových dluzích vůči egyptské agentuře, krátce na to přišla zpráva o mrtvé delegátce, počátkem května pak uvízlo 30 klientů Tomi Tour na egyptském letišti a pět dní před krachem odmítl hotel v Egyptě ubytovat desítky turistů, přičemž Václav Fischer tehdy popřel, že by cestovka měla potíže, nebo dokonce krachovala.

Pět dní uběhlo jako voda a kancelář navzdory ujišťování své marketingové tváře vyhlásila úpadek. V zahraničí, hlavně na španělských ostrovech, v Turecku a Egyptě, nechala skoro 3400 turistů, které s pomocí Českých aerolinií repatriovala slovenská pojišťovna Union. Náklady za jejich návrat vyčíslila na 19 milionů korun.

Média zároveň informovala o dramatických okolnostech, které návrat provázely. Delegáti v některých případech údajně podmiňovali odjezd klientů zaplacením poplatku za cestu na letiště. Jeden z turistů dokonce pro Novinky.czpřirovnal podmínky v autobuse k teroristickému únosu.

Po pádu firmy se také objevily zprávy, že kancelář inkasovala peníze od klientů a partnerů i ve chvíli, kdy již bylo jasné, že se zájezdy neuskuteční. Policie pak kauzu na základě řady trestních oznámení vyšetřovala, ale případ po dvou letech odložila, protože prý nezjistila spáchání trestného činu.

Obchodní šéf cestovky Václav Fischer jakékoli manažerské pochybení odmítl. "Naše zájezdy byly skvělé. Já si myslím, že klienti na ně budou dlouho vzpomínat,“ řekl v rozhovoru citovaném serverem Novinky.cz pár dní po bankrotu. Za krachem firmy podle Fischera stálo očerňování jeho osoby i celé společnosti a mediální nátlak.

Zákazníků, kteří kvůli bankrotu neodjeli na uhrazený zájezd, bylo nakonec kolem 13 tisíc, některé zdroje dokonce psaly o 15 tisících, a jejich nároky se pohybovaly mezi 160 až 180 miliony korun.

Tomi Tour byla pojištěna na 235 milionů, takže Union poisťovna všechny požadavky mohla naštěstí kompenzovat.

Na bankrot cestovky také tvrdě doplatilo všech téměř 200 věřitelů. Komplikované insolvenční řízení se táhlo dlouhé roky. Dvakrát byl insolvenční návrh podaný jednatelem cestovky Lubomírem Popelářem zamítnut. Popelář uspěl až napotřetí a soud vyhlásil úpadek a zároveň poslal firmu do konkurzu v listopadu 2009. Cestovku během řízení nicméně zastupoval Václav Fischer.

Městský soud v Praze ale konkurz v prosinci 2012 zrušil pro nedostatek majetku. Závěrečné skóre bylo skutečně neradostné: dluhy za víc než 116 milionů korun versus příjmy z majetkové podstaty za pouhých 579 215 korun. Drtivou většinu aktiv navíc spolkly výdaje spojené s konkurzním řízením. Takže věřitelům opravdu zbyly jen oči pro pláč.

Tomi Tour patřila mezi deset největších tuzemských CK, v roce 2008 měla kolem 50 tisíc klientů. O jejím možném krachu experti spekulovali již delší dobu, údajně prodávala zájezdy za podnákladové ceny.

„Musím upřímně říci, že mně to nepřekvapilo, jelikož jednání o převzetí cestovní kanceláře Tomi tour probíhala interně na trhu cestovních kanceláří již od počátku tohoto roku,“ okomentoval krach pro TN.cz tehdejší mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACKŘC) Tomio Okamura. Podle něj v posledním týdnu před úpadkem jednání nabrala na intenzitě, jenže zájemce o koupi Tomi Touru se bohužel najít nepodařilo.

(rev)

Vytisknout