Jaká ochrana spotřebitele, když žádná cestovka nebude mít pojištění?

9. července 2015 13:56

Ministryně Karla Šlechtová včera za MMR opětovně představila ve sněmovně novelu vládního návrhu zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, zákon č. 159/1999 Sb. Přestože má podle Šlechtové zajistit ochranu spotřebitele v souladu s cíli směrnice Evropské unie, hrozí, že se stane přesný opak. Totiž, že spotřebitelé nebudou chráněni vůbec.

Zbyněk Stanjura (ODS) včera ve sněmovně zpochybnil novelu vládního návrhu zákona č. 159 o podnikání v oblasti cestovního ruchu FOTO: ODS

Jak vyplývá z korespondence mezi šéfkou ministerstva pro místní rozvoj a dnes již bývalým ředitelem České asociace pojišťoven (ČAP) Tomášem Síkorou, kterou má spolu s dalšími písemnostmi redakce portálu Krachy cestovek.cz k dispozici, zásadní nevyřešenou otázkou v návrhu novely je druhý odstavec paragrafu 8. Podle něj by měly pojišťovny bez ohledu na sjednaný limit pojistného plnění odškodnit klienty zkrachovalých cestovních kanceláří (CK) vždy do výše 100 % jimi zaplacených prostředků.

„Navržené řešení je pro pojišťovny v praxi nerealizovatelné,“ upozornil Síkora. Pojišťovny by se prý vystavily postihu ze strany České národní banky a pro tzv. bezlimitní plnění by nezískaly zajištění, protože ani zajišťovny (jakési pojišťovny pojišťoven – pozn. red.) nejsou schopny krýt závazky bez znalosti jejich konečné výše.

Stát přenáší svou odpovědnost za vytvoření fungujícího systému odškodňování spotřebitele výhradně na pojišťovny, konstatoval Síkora a dodal, že v případě přijetí navržené podoby novely zákona neumožní všem pojišťovnám na tuzemském trhu nabídnout toto potřebné pojištění pro činnost CK.

Paní ministryně včera zapomněla říct jednu podstatnou věc. „Pokud ten zákon projde tak, jak ona navrhuje, tak nikdo nepojistí klienty českých cestovních kanceláří. A paní ministryně to ví,“ uvedl včera ve sněmovně Zbyněk Stanjura (ODS). Ministryně má prý k dispozici stejné dopisy jako on, které jí píšou pojišťovny, asociace cestovních kanceláří, Evropská asociace cestovních kanceláří atd.

„Pokud to projde tak, jak navrhujete, tak za takových podmínek bohužel nepojistíme vůbec nikoho,“ parafrázoval poslanec dopisy pojišťoven. Stanjura nechápe, že se o tomto problému mlčí a že se vůbec neřeší. „Jaká ochrana spotřebitele, když žádná cestovka nebude mít pojištění? Jaké bude řešení? No cestovní kanceláře nebudou podnikat v České republice. Budou podnikat někde jinde, možná tady budou nabízet českým občanům zájezdy,“ konstatoval.

V návrhu zákona, pokračoval poslanec, se říká: „Je jedno, jaká je sjednaná výše plnění. Zaplatíte všechny škody, které ti klienti vykážou. A je úplně jedno, jestli byl limit deset milionů, ale škoda bude dvacet, zaplatíte dvacet. Je logické, že nikdo takové pojistky nechce uzavřít.“

„Jaká ochrana spotřebitele? Které spotřebitele to ochraňuje? Jak to pomáhá českým cestovním kancelářím? Nijak. Naopak jim to škodí,“ prohlásil včera Stanjura ve sněmovně a doplnil, že bezlimitní plnění v tomto oboru nemá obdobu v žádném právním řádu členských států Evropské unie.

(red)

Vytisknout