TISKOVÁ ZPRÁVA: Letní dovolenou si dopřeje každý rok 26 % Čechů. Za její nákup dají v průměru 14 600 Kč

8. července 2015 10:19

Praha, 7. července 2015 – Podle nejnovějšího exkluzivního průzkumy agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu si letní dovolenou každoročně dopřeje jen 26 % Čechů. Pětina uvedla, že v létě na dovolenou nejezdí nikdy. Dvě třetiny lidí vyráží na letní dovolenou nepravidelně.

Ilustrační foto: Proslulá pláž Matala na řeckém ostrově Kréta Zdroj: ERV

Z těch, kteří letos plánují letní dovolenou, více než třetina zůstane v České republice. „Meziročně se tak jejich počet zvýšil o 6 %. Především starší lidé jsou při výběru ovlivněni kromě jiného vnímání změny v bezpečnostní situaci ve světě,“ vysvětluje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. K moři vyrazí podle průzkumu 30 % Čechů. Ostatní budou poznávat krásy měst nebo vyrazí raději k sladkovodním nádržím, jezerům a řekám. 12 % stráví dovolenou v horách.

Průměrná cena zájezdu 14 600 Kč

Z průzkumu ERV Evropské také vyplývá, že lidé v průměru za dovolenou utratí 14 600 korun, což je o 500 korun více než vloni. 63 % Čechů se ale vejde do 10 000 Kč. Do této částky se počítá ubytování, doprava a stravování. „K nákladům na dovolenou je nutné připočíst také kapesné za doplňkové služby v destinacích, jako jsou pronájem aut, návštěvy restaurací, sportovní atrakce a výlety. Za ně polovina českých turistů vydá do 3 tisíc korun,“ dodává Vlastimil Divoký. O rok dříve se do této částky vešla jen třetina.

Ženy se opalují, muži sportují

ERV Evropská, která ročně pojistí přes 730 000 Čechů jedoucích do zahraničí, sleduje chování turistů dlouhodobě. Z jejích statistik mimo jiné vyplývá, že na letní dovolenou vyrazí se svými dětmi 37 % rodičů, zatímco vloni to o šest procent více. Narostl naopak počet Čechů, kteří plánují strávit volno se svými kamarády, nebo sourozenci. „Roste také počet dospělých, kteří na dovolenou berou své rodiče, a to z 5 % na dvojnásobek,“ uzavírá Vlastimil Divoký z ERV Evropské.

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Vytisknout