NAPSALI JINDE: Při nehodě v zahraničí volejte pojišťovnu!

7. července 2015 00:20

Základní bezpečnostní rady řidičům, kteří se chystají na dovolenou, přinesl server Autoroad.cz. Před cestou do zahraničí automobilem si ověřte, za jakých podmínek se v zemích, kterými projíždíte, volá policie k nehodě. Ujistěte se také, že máte u sebe, nejlépe rovnou v mobilu, telefonní číslo na asistenční službu své pojišťovny.

Ilustrační foto, zdroj: www.delush.com

Ta vám nejen poskytne cenné rady, ale především vám přepojí tlumočníka. Kromě toho si pamatujte, že při vyšetřování nehody policií máte nárok na tlumočníka. Zde může případně opět pomoci telefonát pojišťovně.

V každém případě nepodepisujte protokol, kterému stoprocentně nerozumíte. Což je, bez pomoci tlumočníka, velmi pravděpodobné. V takovém případě napište do protokolu svoji verzi, klidně v češtině. Tak vypadají základní rady pro řidiče před cestou do zahraničí, jak je shrnuje serverAutoroad.cz.

Server radí přidat před cestou do výbavy vozu, kterou je samozřejmě dobré zkontrolovat, stejně jako technický stav, křídu, nebo sprej s barvou. Ty poslouží v případě, že po nehodě, ale ještě před příjezdem policie, budete přemisťovat havarovaná auta, abyste uvolnili provoz. Jejich prostřednictvím zaznamenáte polohu vozů po srážce, což je pro vyšetřování nezbytné. Polohu samozřejmě vyznačujte před tím, než s vozidly pohnete. Na tom, že s auty pohnete, se musíte shodnout s ostatními účastníky nehody. Stejně jako v tuzemsku si neprodleně pořiďte také fotodokumentaci.

A pokud policii volat nebudete, opište si podrobně všechny údaje o vozidle, se kterým jste se střetli i o jeho řidiči. V případě, že jde o firemní vůz, zapište si, komu patří.

V tom, aby byl zápis o nehodě srozumitelný pro obě strany, vám opět může pomoci tlumočník, zprostředkovaný asistenční službou vaší pojišťovny. V zápisu určitě uveďte, viníka nehody, jak nehoda vznikla, typy vozidel, čas a místo nehody a pak vše ostatní, co může být důležité.

V případě, že váš vůz bude nepojízdný, konzultujte jeho odtah opět se svojí asistenční službou. Vyhnete se tak možným komplikacím, které mohou vzniknout kvůli vysoké ceně náhodně zvolené místní „odtahovky“.

(res)

Vytisknout