Přehled rizikových zemí podle ministerstva zahraničí

1. července 2015 13:15

Jestli ještě nemáte vybranou dovolenou a teprve přemýšlíte o tom, kam se letos podíváte, měli byste se podívat na seznam zemí, kterým je lepší se vyhnout. Nebo tam být alespoň ve střehu. Jako třeba v Turecku.

Ministr zahraničí L. Zaorálek Foto: MZV

Přehled států, které považuje za rizikové, zveřejňuje české ministerstvo zahraničí (MZV) průběžně na svých internetových stránkách zde. Jeho seznam zahrnuje 19 zemí, jejichž návštěva představuje pro občany států Evropské unie možné bezpečnostní riziko. I ten, kdo tuzemská média sleduje jen občas, nebude seznam nijak překvapivý. Začíná Afghánistánem a Alžírskem, pokračuje přes Irák, Jemen a Lybii k Pákistánu, Somálsku a Sýrii. Ač si to leckdo nebude možná chtít připustit, na seznamu rizikových zemí je také památkami napěchovaný a na potápění lákající Egypt, či národními parky proslulá Keňa.

Samo ministerstvo však varuje, že tento seznam není konečný. Proto je vhodné projít si ještě „Aktuální doporučení a varování“ jež najdete na stejné stránce.  Tam najdete, možná překvapivě, například varování pro cestování v Arménii u hranic s Ázerbajdžánem, nebo v některých oblastech Indie. Méně překvapivé již bude upozornění na rizika teroristických útoků v Džibutsku a Etiopii, stejně jako v Izraeli, nebo na Palestinských autonomních územích. MZV upozorňuje také na rizika, spojená s přívalem migrantů, jež číhají na turisty v Makedonii, nebo na nebezpečí spojené s drogovými gangy v Mexiku.

Bezpečnostní varování se týká také turisticky populárního Turecka. Patříte-li mezi budoucí návštěvníky této země, určitě se podívejte na obsáhlé varování ministerstva zde. Například jihovýchod země je, kvůli blízkosti hranic se Sýrií lepší vynechat. Ale obecně se v Turecku doporučuje – pro tuzemce nezvykle vysoká – míra obezřetnosti. Kvůli nejrůznějším způsobům kriminality zaměřené na turisty. A řada podobných upozornění se týká i Bulharska, vyhledávané pro svoji láci.

Především turistům, kteří míří do států, jichž se varování spojená s terorismem či válkou týkají, doporučuje MZV dobrovolnou registraci na stránkách http://drozd.mzv.cz.

Na stránkách MZV najdete také užitečné informace na téma „Jak řešit situace v zahraničí“, o konzulární pomoci českým občanům i o pomoci v nouzi. Což by pro každého turistu mělo být dobrovolně povinné čtení.

Přehled dlouhodobě rizikových zemí podle MZV:

Afghánistán, Alžírsko, Čad. Egypt, Irák, Jemen, Jižní Sudán, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Libye, Mali, Niger, Nigérie, Pákistán, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, Sýrie

Evropské s velkým rizikem krádeže, podle MZV:

Bulharsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko

Obecná doporučení:

- Nenechávejte věci (zejména drahé) viditelně v autě.

- Dávejte pozor na kapesní krádeže.

- Nenavštěvujte místa s velkou koncentrací lidí.

- Kontrolujte bankomaty.

- Neztrácejte při placení z dohledu své platební karty.

- Nenoste všechnu hotovost s sebou. Když už, tak ne na jednom místě.

- Čím rizikovější oblast, tím víc se držte hlavních tahů a necestujte v noci.

- Dejte si pozor na příliš přátelské místní lidi.

(res)

Vytisknout