Teď je výhodné nakupovat eura. A v Řecku se hotovost hodí

30. června 2015 16:27

Euro se v posledních dnech dá nakupovat za cenu okolo 27,20 koruny (v úterý 30.6. to bylo 27,25). Což je po dlouhé době a zřejmě na dlouhou dobu nejlepší kurz. Bankovní rada ČNB totiž ještě rok nenechá korunu posílit pod 27 korun za euro. A tak je, podle renomovaných ekonomů citovaných českými médii, výhodné evropskou měnu nakupovat právě nyní.

Ilustrační foto

Tím spíš, že statisíce Čechů mají v plánu dovolenou v Řecku. Jeho finanční situace je dlouhodobě známá a média o ní informují každý den. Pro turisty to znamená jediné: Vzít si s sebou více hotovosti, než pravděpodobně původně plánovali. Protože na výdaje, mimo uhrazené hotelové služby, si možná nebudou moci vybrat z bankomatů. Nebo budou, ale za cenu front, které jim zaberou podstatnou část dovolené.

Cestovní kanceláře by na potřebu hotovosti měly klienty upozorňovat již několik týdnů. Ale v kombinaci s aktuálně příznivým kurzem je takové upozornění, přeci jen, o něco příjemnější.

V souvislosti s většími obnosy, které budou mít po letech turisté v Řecku u sebe, je ovšem vhodné připomenout pár bezpečnostních zásad:

- Hotovost mějte uloženou na více místech, nikdy ji nenoste u sebe všechnu a v jedné tobolce,

- Pouliční pobertové žijí v každém státě. Neukazujte proto nikdy plnou peněženku,

- Rozdělte hotovost mezi dospělé členy rodiny,

- Řecko sice není známé velkou kriminalitou, ale pronájmem trezoru nemůžete nic zkazit.

 (res)

Vytisknout