NAPSALI JINDE: Pojišťovny nadále odmítají návrh zákona o cestovním ruchu

10. června 2015 20:15

Pojišťovny nadále odmítají návrh zákona o podnikání v cestovním ruchu, který ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) opětovně předkládá do Sněmovny. Uvedla to Česká tisková kancelář (ČTK). V nové verzi zákona nebylo podle České asociace pojišťoven (ČAP) odstraněno nejproblematičtější ustanovení - povinnost plnit v případě krachu cestovní kanceláře i nad sjednaný limit pojistného plnění.

FOTO: Marcela Kotyrová, Česká asociace pojišťoven ZDROJ: www.nejbanka.cz

„Taková povinnost je v rozporu se zákonem o pojišťovnictví, s pravidly EU (Solvency II) i s možností získat pro produkt zajištění. Za takových podmínek by pojišťovny nebyly schopny toto pojištění nabízet,“ uvedla mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Nové znění novely, kterou ministerstvo předložilo, podle Kotyrové rovněž neobsahuje podstatnou část domluvených změn. Jde např. o oddělení účtování zájezdů od účtování ostatních činností cestovních kanceláří.

Novela zákona o podnikání v cestovním ruchu by mohla vstoupit v účinnost v lednu příštího roku. Návrh má především zvýšit ochranu klientů cestovních kanceláří v případě jejich úpadku a má zamezit postupům některých pojišťoven, které při úpadku cestovní kanceláře vracejí zákazníkům pouze část zaplacených peněz.

Nově návrh zákona počítá s institutem bankovní záruky, která by byla alternativou k pojištění cestovních kanceláří proti úpadku. CK budou také nově muset sdělovat pojišťovně měsíčně řadu údajů jako počet cestujících či počet prodaných zájezdů.

(red)

Vytisknout